Ratyfikacja Funduszu Odbudowy przez Senat. Anna Kwiecień: Polacy czekają na tę decyzję
- Ta ustawa ważna jest nie tylko dla Polski i Polaków, ale całej Unii Europejskiej, wszystkich jej obywateli. Dla wielu Polaków jest kompletnie niezarozumiałe, że Senat odkłada ratyfikację ustawy, mówiąc o wnikliwej analizie jej dwóch artykułów - mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Kwiecień (PiS). W audycji wziął również udział Mieczysław Kasprzyk (PSL).
2021-05-18, 09:25
4 maja Sejm uchwalił ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE. Ratyfikacja tej decyzji przez wszystkie państwa członkowskie jest niezbędna do uruchomienia zarówno Wieloletnich Ram Finansowych na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy.
Powiązany Artykuł
Buda o ratyfikacji Planu Odbudowy: mam nadzieję, że nie będziemy musieli przeprowadzać procesu na nowo
Anna Kwiecień podkreślała, że szybka ratyfikacja ustawy o środkach własnych UE jest koniecznością. - Mam nadzieję, że marszałek Tomasz Grodzki jak najszybciej przystąpi do procedowania ustawy, która pozwala, aby środki finansowe z UE jak najszybciej wpłynęły do Polski, by Polacy byli pewni, że mogą skorzystać z kwoty 770 mld złotych - przypominała.
- Już w tej chwili trudno jest zrozumieć zarówno postawę pana marszałka, jak i senatorów opozycji, którzy twierdzą, że muszą bardzo mocno analizować dwa artykuł, które są w ustawie o ratyfikacji decyzji o powiększeniu środków własnych UE. (…) Sytuacja jest zero-jedynkowa: albo przyjmujemy ustawę, albo ją odrzucamy. Postawa marszałka i senatorów opozycji jest absolutnie niezrozumiała. Polacy czekają na tę decyzję - dodała poseł PiS.
Mieczysław Kasprzyk zaznaczył, że senatorowie PSL zagłosują za przyjęciem ustawy, podobnie jak było w Sejmie. - Dziwne jest, gdy rządzący mówią, że PSL nie chciał głosować za tą ustawą. Od początku mówiliśmy, że chcemy wiedzieć, za czym głosujemy. To właśnie członkowie PiS, europosłowie tej partii, nie chcieli zagłosować za przyjęciem tych rozwiązań w UE - mówił.
REKLAMA
- Słyszymy, że te pieniądze są już do wykorzystania. Oczywiście one są potrzebne Polsce, także dzisiaj w epoce pandemii, ale to nie jest tak, że będą już jutro. Pośpiech nie jest wskazany, potrzebna jest dyskusja, rzecz nie tylko w dwóch artykułach, to jest rozpisane na ponad 500 stronach, które przedstawił w Brukseli rząd. (…) Podchodzimy do tego rozsądnie, chcemy, aby nie było wątpliwości, że te pieniądze będą przeznaczone na wydatki służące rozwojowi polskiej gospodarki, dla samorządów czy przedsiębiorców. To jest dzisiaj najważniejsze - tworzenie po pandemii przyszłości dla następnych pokoleń - mówił gość audycji.
Posłuchaj
W ciągu kilku lat Polska z unijnego budżetu i Funduszu Odbudowy ma otrzymać łącznie 770 mld zł. Senat ma się zająć ustawą w dodatkowym dniu obrad 27 maja.
- "Próba zwrócenia na siebie uwagi". Prof. Gil o przedłużaniu prac w Senacie
- Lisiecki: KO źle wyszła w Sejmie na kluczeniu ws. Funduszu Odbudowy. Liczę, że w Senacie będzie rozważniejsza
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Dwie strony
REKLAMA
Prowadzący: Dorota Kania
Goście: Anna Kwiecień, Mieczysław Kasprzyk
Data emisji: 18.05.2021
Godzina emisji: 08.06
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA