"Problematyka dialogu społecznego". W piątek finał Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich
Najlepsi studenccy mówcy spotkają się w piątek (21.05) w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbędzie się finał Akademickich Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. O wygraną powalczą drużyny z Uniwersytetu Jagiellońskiego i poznańskiej Fundacji Edukacyjnej G5.
2021-05-20, 10:05
Doradca prezydenta Paulina Malinowska-Kowalczyk powiedziała Polskiemu Radiu, czego będzie dotyczyć finałowa dyskusja. Jej teza to "Polski system szkolnictwa wyższego powinien dążyć do zwiększenia elitarności, nawet jeśli zaszkodzi to jego egalitarności".
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

"Przebieg zakażenia chwilami jest ciężki". Kraska apeluje do młodzieży o szczepienie się przeciw COVID-19
- Temat jest znany drużynom na tydzień przed wydarzeniem, a na godzinę przed debatą drużyny losują czy będą bronić tezy, czy będą stały w opozycji - wyjaśniła.
Problematyka dialogu społecznego
Paulina Malinowska-Kowalczyk podkreśliła, że pomysł wprowadzenia debat oksfordzkich do Pałacu Prezydenckiego to kontynuacja polityki koncentrującej się na problematyce dialogu społecznego.
- Eksperci: gwarancja wkładu własnego ułatwi młodym wzięcie kredytów, a banki zachęci do ich udzielania
- Nowoczesna technologia, wakaty dla naukowców i studentów. PKN Orlen otworzył Centrum Badawczo-Rozwojowe
- Debata oksfordzka zakłada, że ten spór, polemika jest przeprowadzona w sposób cywilizowany, dlatego że takie są jej zasady. Ich wprowadzenie wydaje się niezbędne albo przynajmniej chciałoby się, by było niezbędne do codziennego dyskursu społecznego czy politycznego - oceniła doradca Andrzeja Dudy. Jak dodała, zaangażowanie Kancelarii Prezydenta w ten projekt można postrzegać jako przykład działań na rzecz poprawy stanu debaty publicznej w Polsce.
Debata online
Powiązany Artykuł

Światowy Dzień Młodzieży w Kościołach lokalnych. Watykan prezentuje idee obchodów
Piąte Akademickie Mistrzostwa Polski Debat Oksfordzkich przeprowadzono całkowicie za pomocą środków komunikacji zdalnej. W ramach projektu, poza regionalnymi turniejami debat online, odbywały się zdalne warsztaty, wykłady oraz debaty pokazowe. Łącznie inicjatywa dotarła do ponad 1000 odbiorców z kilkunastu uniwersytetów.
Posłuchaj
Kluczowym wydarzeniem był finał projektu, który w tym roku odbywał się w wyjątkowej formie. Tradycyjne spotkanie finałowe w Krakowie zorganizowano online za pomocą strony www.zadebatuj.pl.
***
Debata oksfordzka to sformalizowany sposób dyskusji odbywający się nad tezą, którą jedna strona dyskusji popiera, a druga próbuje wykazać jej nieprawdziwość.
REKLAMA
W zmaganiach wzięło udział ponad 30 drużyn, które - aby wywalczyć awans do finału - musiały wygrać kolejno 7 debat w ciągu 3 dni.
Wielki finał w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego rozpocznie się w piątek w południe.
as
REKLAMA