TSUE: delegowanie sędziów przez MS niezgodne z unijnym prawem. Kaleta: opinia ma charakter polityczny
Rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości orzekł, że niezgodne z unijnym prawem jest delegowanie w Polsce sędziów do sądów wyższej instancji, które może być zakończone według uznania Ministra Sprawiedliwości będącego Prokuratorem Generalnym.
2021-05-20, 13:08
Rzecznik odpowiedział na pytania Sądu Okręgowego w Warszawie w tej sprawie. Ta opinia to sugestia dla sędziów unijnego Trybunału Sprawiedliwości, którzy mogą wziąć ją pod uwagę, ale nie muszą. W większości przypadków jednak sędziowie wykorzystują opinie rzeczników generalnych przy wydawaniu orzeczeń. Werdyktu w tej sprawie należy się spodziewać za kilka miesięcy.
Powiązany Artykuł
"Naruszają ład konstytucyjny RP i wykraczają poza unijne traktaty". Prezes TK o sugestiach w orzeczeniu TSUE
- "Kolejny element presji unijnych elit na Polskę". Smoliński o orzeczeniu TSUE ws. KRS
- "Niewiele zmienia, są już mechanizmy, na które wskazuje trybunał". Przewodniczący KRS o wyroku TSUE
Odnosząc się do tego stanowiska rzecznika generalnego unijnego Trybunału Sprawiedliwości, wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta napisał na Twitterze, że ma ono charakter polityczny, a nie prawny. "Kolejny raz rzecznicy generalni TSUE kwestionują nie reformę sądownictwa, ale jego kształt z momentu wejścia Polski do UE. Delegowanie sędziów w Polsce odbywa się według zasad ustalonych już w 2002 roku. W tym zakresie nie doszło po 2015 roku do ŻADNYCH zmian" - napisał Sebastian Kaleta.
REKLAMA
Zdaniem wiceministra, przeciw Polsce prowadzona jest pozaprawna operacja, której celem jest "szantażowanie Polski odbieraniem funduszy unijnych za naruszanie prawa UE, którego w tym zakresie nie ma". Wiceminister przypomniał, że sprawa delegowania i nadzoru administracyjnego nad sądami była kilkukrotnie badana przed 2015 rokiem przez Trybunał Konstytucyjny, który stwierdzał konstytucyjność tych regulacji.
dn
REKLAMA