"Bezduszna decyzja TSUE". Prof. Domański ws. kopalni Turów
- Decyzja była bezduszna, jakby sędzia nie wziął pod uwagę uwarunkowań społecznych - mówił w Polskim Radiu 24 socjolog prof. Henryk Domański.
2021-05-23, 18:26
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w kopalni odkrywkowej węgla brunatnego Turów, należącej do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Decyzja związana jest ze skargą Czech, w ocenie których kopalnia Turów ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne, gdzie zmniejszył się poziom wód gruntowych.
Powiązany Artykuł
"Problem jest w przedłużeniu koncesji". Dr Bonikowska o wyroku TSUE ws. kopalni Turów
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że decyzja TSUE ma ogromne znaczenie społeczne i dotyczy też bezpieczeństwa energetycznego Polski. - Inicjatywa należy teraz do strony polskiej i czeskiej z pominięciem TSUE. Czesi twierdzą, że naruszyliśmy prawo unijne. Powinno dojść do uzgodnienia wspólnego stanowiska ze stroną czeską. Partnerem może być również strona niemiecka. Na środowisko w regionie najpewniej oddziałują również kopalnie czeskie i niemieckie - powiedział prof. Henryk Domański.
Jego zdaniem lepszą diagnozę sytuacji gwarantowałoby, gdyby TSUE nie podejmował takich decyzji jednoosobowo. - Decyzja była bezduszna, jakby sędzia nie wziął pod uwagę uwarunkowań społecznych, to jednostronne podejście. Wizerunek TSUE w Polsce jeszcze bardziej się pogorszy - podsumował socjolog.
REKLAMA
Spór z Czechami
W lutym Czechy złożyły pozew przeciwko Polsce do Trybunału Sprawiedliwości. Chodziło o plany PGE, związane z rozwijaniem przygranicznej kopalni. Spółka stara się o zgodę na dalszą rozbudowę kopalni Turów, która miałaby przedłużyć działalność kompleksu energetycznego w Turowie do 2044 roku. Czesi, którzy graniczą z kopalnią, protestują przeciwko dalszej ekspansji odkrywki w Turowie. Według nich zagraża ona utratą wody pitnej dla kilkunastu tysięcy mieszkańców sąsiadujących z wyrobiskiem po czeskiej stronie.W wyniku zaniku wód podziemnych dochodzi także do zapadania się gruntów zagrażającego domom w regionie Żytawy. Mieszkańcy, którzy tymczasowo naprawiają swoje domy, obawiają się utraty stabilności i wartości swoich nieruchomości.
Posłuchaj
Kopalnia i elektrownia Turów należą do spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, będącej częścią PGE Polskiej Grupy Energetycznej. W 2020 roku minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka przedłużył koncesję na wydobywanie w Turowie węgla brunatnego na kolejne sześć lat, do 2026 roku.
Więcej w nagraniu. Gościem drugiej części audycji był Krzysztof Potaczała, autor książki "Świerczewski. Śmierć i kult bożyszcza komunizmu".
REKLAMA
***
Audycja: "Przekładaniec Jachowicza"
Prowadził: Jerzy Jachowicz
Goście: prof. Henryk Domański (socjolog, PAN)
REKLAMA
Data emisji: 23.05.2021
Godz. emisji: 17.06
PR24
Polecane
REKLAMA