Rafał Zasuń: Czesi zdają sobie sprawę, że zatrzymanie eksploatacji węgla jest niemożliwe
- Polska w ostateczności złożyłaby wniosek do TSUE o uchylenie środka zabezpieczającego ze względu na zmienne okoliczności. Pewnie poczekalibyśmy kilka miesięcy i Trybunał uchyliłby ten środek, bo samo zaprzestanie wydobycia niczego nie zmieni - mówił w Polskim Radiu 24 Rafał Zasuń z portalu wysokienapięcie.pl.
2021-05-26, 12:45
Czechy skierowały skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie kopalni węgla brunatnego Turów, która, jak uważają, ma negatywny wpływ na regiony przygraniczne. W ubiegły piątek TSUE nakazał Polsce natychmiastowe wstrzymanie wydobycia, do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia skargi.
Powiązany Artykuł
Premier o sprawie kopalni Turów: chcemy polubownego zakończenia sporu
Jak wskazał Rafał Zasuń, aktualnie Polska czeka na projekt umowy międzynarodowej, za której przygotowanie są odpowiedzialni Czesi. - Umowa sprecyzuje od dawna formułowane przez Czechów postulaty, czyli inwestycje w infrastrukturę wodną i środowiskową - mówił.
- Chodzi o poprawę stosunków wodnych, które zdaniem Czechów są naruszone przez eksploatację węgla po polskiej stronie granicy. To postulaty, które Czesi od dawna zgłaszali, ale nie natrafili na zrozumienie ze strony Polski, która negowała wpływ kopalni na struktury geologiczne po stronie czeskiej - tłumaczył rozmówca.
- "Polubowne rozwiązanie sporu". Michał Kurtyka o porozumieniu ws. kopalni Turów
- "Całkowicie niesprawiedliwa i nieakceptowalna". Krajewski o decyzji TSUE ws. kopalni Turów
- "Porozumienie jest w interesie obu stron". Majmurek o sporze ws. kopalni Turów
Posłuchaj
Środek zabezpieczający, nie wyrok
Zasuń przypomniał, że premier Andrej Babisz zapowiedział, że skarga nie zostanie wycofana do czasu podpisania umowy międzynarodowej. Zdaniem gościa PR24 Czesi zdają sobie jednak sprawę z tego, że "zatrzymanie eksploatacji jest niemożliwe".
Powiązany Artykuł
Spór z Czechami o kopalnię Turów. Cedro: nadal pozostaje wiele pytań
- Polska w ostateczności złożyłaby wniosek do TSUE o uchylenie środka zabezpieczającego ze względu na zmienne okoliczności. Pewnie poczekalibyśmy kilka miesięcy i Trybunał uchyliłby ten środek, bo samo zaprzestanie wydobycia niczego nie zmieni - ocenił rozmówca.
Jak wyjaśnił - chodzi o zaprzestanie odpompowywania wody, jednak nie można tego zrobić, ponieważ uniemożliwi to eksploatację węgla w przyszłości. - Przecież Trybunał nie przesądził, że przyzna rację Czechom, tylko wydał środek zabezpieczający - zauważył Zasuń.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Rafał Zasuń, wysokienapięcie.pl
Data emisji: 26.05.2021
Godzina emisji: 11.33
REKLAMA
jbt
REKLAMA