Ekshumacja szczątków Maurycego Mochnackiego pod kątem repatriacji do Polski
Polska delegacja pobrała próbki kości z grobu XIX-wiecznego publicysty i powstańca listopadowego Maurycego Mochnackiego w Auxerre w środkowej Francji. Próbki zostaną przebadane, by potwierdzić miejsce pochówki Mochnackiego, co mogłoby stanowić punkt wyjścia do przeniesienia szczątków do Polski.
2021-05-27, 14:10
Powiązany Artykuł

Powstanie listopadowe – klęska na własne życzenie
Na cmentarzu Saint-Amatre w Auxerre spoczywa Maurycy Mochnacki (1803-1834) oraz kilku innych powstańców listopadowych, których groby zostały zachowane.
14 maja br. polska delegacja z konsulem Andrzejem Szydło oraz z antropologiem i lekarzem specjalizującym się w genetyce kryminalnej ze Szczecińskiego Uniwersytetu Medycznego pobrała próbki kości z grobu Mochnackiego. Trumna bohatera powstania listopadowego była kilkakrotnie przenoszona, stąd wątpliwości, czy to jego szczątki spoczywają w mogile znanej jako grób Mochnackiego. Wyniki badań mają jednak być dostępne za kilka miesięcy.
***
Czytaj także:
REKLAMA
***
Maurycy Mochnacki był słuchaczem Szkoły Podchorążych i wraz ze swym bratem brał udział w wielu spiskach przeciwko carowi Mikołajowi I. Od 1829 roku należał do Sprzysiężenia Piotra Wysockiego. Walczył m.in. w bitwie o Olszynkę Grochowską, pod Okuniewem i w bitwie pod Ostrołęką, w której został wielokrotnie ranny. Został odznaczony Orderem Virtuti Militari.
Po klęsce powstania listopadowego Maurycy Mochnacki znalazł się we Francji: był najpierw w Paryżu, następnie przeniósł się do Auxerre, aby leczyć się z choroby płuc. W 1834 roku został skazany przez władze carskie na karę śmierci przez powieszenie za udział w powstaniu. Zmarł 20 grudnia 1834 roku w Auxerre w wieku 31 lat na gruźlicę.
Polski rząd zamierza postawić pomnik Mochnackiemu – podaje lokalny dziennik "Lyonne Republicaine".
REKLAMA
PAP/jp
REKLAMA