"PO padła ofiarą mirażu rządu technicznego". Maciej Gdula o głosowaniu ws. ustawy ratyfikacyjnej
- Nic nie było uzgodnione, a było przekonanie, że to szansa na to, by wysadzić z siodła Jarosława Kaczyńskiego i zrobić coś nowego od Bosaka do Zandberga. Od początku ten plan był bardzo wątpliwy, nie był dogadany, ale PO bardzo silnie się go trzymała - mówił w Polskim Radiu 24 Maciej Gdula, poseł Lewicy.
2021-05-31, 08:25
Senat bez poprawek przyjął w czwartek ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem Funduszu Odbudowy UE. Wcześniej niespodziewanie senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy.
Powiązany Artykuł
"Liczy się efekt". Prof. Ewa Marciniak o głosowaniu w Senacie ws. Funduszu Odbudowy
Maciej Gdula ocenił, że stanowisko Platformy Obywatelskiej ws. ratyfikacji Funduszu Odbudowy nie było spójne. - PO najpierw bardzo rozsądnie mówiła, że trzeba fundusz poprzeć, że Krajowy Plan Odbudowy to wielka szansa dla Polski, jednocześnie krytykowała te osoby w rządzie, które podczas negocjacji w grudniu mówiły, że należy się wstrzymać, później zaś padła ofiarą mirażu rządu technicznego - stwierdził.
- To, że PO nie wygląda teraz mocno w sondażach, jest konsekwencją decyzji dotyczących Funduszu Odbudowy. Polacy jednoznacznie opowiedzieli się po stronie tych funduszy, widzą że to jest szansa na wyjście z kryzysu ekonomicznego po COVID-19, szansa modernizacyjna. Nie można się odwracać, będąc polskim politykiem, od 250 mld złotych dla Polski, to jest niezrozumiałe, PO musi tu wrócić na racjonalną ścieżkę, myślę, że za niedługo to nastąpi - dodał poseł.
Posłuchaj
"Opozycja stawia na współpracę"
Gość audycji odniósł się także do wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. - Cieszę się, że udało się wystawić prof. Wiącka jako wspólnego kandydata opozycji na RPO. To pokazuje, że nawet jeśli są bardzo mocne kłótnie, to potrafimy usiąść do stołu i coś wynegocjować, to pokazuje, że opozycja stawia na współpracę - podkreślał poseł.
REKLAMA
Ratyfikacja decyzji o zwiększaniu zasobów własnych Unii Europejskiej przez państwa członkowskie jest konieczna do uruchomienia Funduszu Odbudowy. Rząd tłumaczy, że jej brak wstrzymałby uruchomienie pakietu środków zarówno z budżetu Unii na lata 2021-2027, jak i Funduszu Odbudowy, z których Polska ma otrzymać łącznie 770 miliardów złotych.
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
REKLAMA
Prowadzący: Mirosław Skowron
Gość: Maciej Gdula (Lewica)
Data emisji: 31.05.2021
Godzina emisji: 7.35
REKLAMA
PR24/ka
REKLAMA