Ekonomiści o wynikach polskiego przemysłu: gospodarka znajduje się na szybkiej ścieżce wzrostowej
PMI dla krajowego przetwórstwa w maju wyniósł 57,2 pkt. i był najwyższy w historii. Odczyt potwierdza, że gospodarka znajduje się na szybkiej ścieżce wzrostowej – oceniają ekonomiści w komentarzach do publikacji indeksu.
2021-06-01, 12:23
Ekonomiści banku PKO BP wskazali, że zamówienia krajowe rosły szybciej niż zagraniczne, co oznacza, że otwarcie gospodarki stymuluje popyt krajowy. Ocenili, że zamówienia ogółem rosły szósty miesiąc z rzędu, a tempo ich napływu jest najwyższe od stycznia 2018.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Kolejny dobry wynik indeksu PMI. W polskim przemyśle poprawiają się nastroje
Wzrost produkcji, zatrudnienia, zamówień, i to głównie krajowych
"Wynik solidnie bije konsensus (54) oraz nasze oczekiwania (53,5). W szczegółach odczytu widać kilka ciekawych aspektów, które summa summarum mają pozytywny wydźwięk. Produkcja wg badania w maju wzrosła najsilniej od lipca ’20. Kreacja miejsc pracy postępowała w tempie niewidzianym od kwietnia ’17. Przyspieszyły nowe zamówienia i to głównie dzięki popytowi krajowemu" – napisano też w komentarzu Alior Banku do publikacji indeksu PMI.
Posłuchaj
Rośnie popyt na pracę a za nim zatrudnienie i to 9. miesiąc z rzędu
"Popyt na pracę także jest wysoki. Dane wskazują, że obawy związane z negatywnym wpływem wygasania tarcz antykryzysowych na rynek pracy nie spełniają się. Poziom wskaźnika zatrudnienia poprawił się 9. miesiąc z rzędu, w tempie najszybszym od kwietnia 2017, czyli od okresu, gdy niedobór kadr zaczynał być coraz większą barierą dla rozwoju przedsiębiorstw. W połączeniu ze wzrostem zaległości produkcyjnych sugeruje to niewystarczające moce przerobowe i potrzebę inwestycji" – napisano w komentarzu PKO BP.
Posłuchaj
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Tylko niewielki spadek PKB w pierwszym kwartale. Znamy nowy szacunek GUS
PIE: poziom indeksu PMI najwyższy w historii badania
Wartość indeksu PMI dla polskiego przemysłu kształtuje się znacznie powyżej mediany prognoz analityków. To także najwyższy rezultat w historii badania – napisano w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego do wtorkowej publikacji indeksu PMI.
W Polsce dobre nastroje, tak jak w strefie euro
"Wynik kształtuje się znacznie powyżej mediany prognoz analityków – rynkowe prognozy sugerowały stabilizację. To także najwyższy rezultat w historii badania. Bieżące wyniki zaczynają być porównywalne do ocen sentymentu w gospodarkach strefy euro czy Niemczech" – napisano w komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego do wtorkowych danych.
Produkcja przemysłowa z rekordową dynamiką
Analitycy PIE zwrócili uwagę na fakt, że wysoki wzrost indeksu PMI wynikał z silnej poprawy ocen produkcji i portfela zamówień.
Powiązany Artykuł
Bank Pekao: w II kwartale PKB może wzrosnąć o blisko 11 procent
"Takie oceny znajdą odzwierciedlenie w dynamicznym wzroście produkcji przemysłowej. Szacujemy, że w maju dynamika sięgać będzie 25 proc. r/r. W czerwcu będzie zbliżona do 20 proc. Dalej dominować będą branże eksportowe, a szczególnie szybko powinien rozwijać się handel z Niemcami. Przedsiębiorstwa z zachodnich województw coraz rzadziej wskazują, że barierą ograniczającą rozwój jest niedostateczny popyt ze strony kontrahentów" – napisano.
Wzrost podaży na surowce i produkty do produkcji ma wpływ na ceny
Ekonomiści PKO BP zwrócili uwagę, że w danych o PMI widać, że główną rolę odgrywają czynniki podażowe. Z raportu firmy Markit wynika, że wydłużający się czas dostaw spowodował kolejny wzrost wskaźników cenowych.
"Ceny wyrobów gotowych ustanowiły rekord trzeci raz z rzędu. Wyniki te są spójne z innymi sygnałami płynącymi z gospodarki.
REKLAMA
Bariera działalności w postaci niedoboru surowców, materiałów i półproduktów w koniunkturze GUS jest najwyższa w historii badania. Inflacja PPI także znajduje się na ścieżce wzrostowej (w maju 6,5 proc. r/r wg naszych szacunków).
Spodziewamy się, że wzrost cen producentów może w okresie wakacyjnym zbliżyć się do poziomu 10 proc. r/r." – brzmi komentarz PKO BP.
Są jednak pierwsze sygnały o hamowaniu cen przez producentów
W komentarzu do badania PMI jest mowa tylko o nieznacznym wzroście Wskaźnika Kosztów Produkcji od kwietnia, co można odczytać jako pierwszy sygnał możliwości przyhamowania wzrostu cen po stronie producentów – podał Alior Bank po wtorkowej publikacji indeksu PMI.
Zdaniem ekonomistów Alior Banku, dane opublikowane we wtorek dają nadzieję na wyhamowanie wzrostu cen po tronie producentów.
Jest szansa, że wzrost kosztów produkcji przyhamuje
"Wciąż widać spore problemy po stronie zakłóceń w łańcuchach dostaw, które rzutują na zaległości produkcyjne oraz inflację. W tym drugim przypadku jednak w komentarzu do badania jest mowa o tylko nieznacznym wzroście Wskaźnika Kosztów Produkcji od kwietnia, co można rozczytać jako pierwszy sygnał możliwości przyhamowania wzrostu cen po stronie producentów, co jest zgodne z naszymi oczekiwaniami (wyznaczenie szczytów przez PPI w I połowie 2021 r.)" – uważają ekonomiści Alior Banku.
IAR, PAP, jk
REKLAMA
REKLAMA