Dziś Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

Dziś przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, znana powszechnie w Polsce jako Boże Ciało. Jest to jedno z najważniejszych świąt katolickich, w czasie którego wierni wyznają wiarę w obecność Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Po liturgii eucharystycznej następuje procesja do czterech ołtarzy. Przy każdym z nich odmawia się modlitwy i czyta ewangelię. Na zakończenie procesji kapłan udziela wiernym błogosławieństwa.

2021-06-03, 06:42

Dziś Boże Ciało - uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa
Procesja Bożego Ciała w czerwcu 2020 r.Foto: ACH/ FORUM

Chrystus ustanowił Najświętszy Sakrament przy Ostatniej Wieczerzy. Opisali to Ewangeliści: Mateusz, Marek i Łukasz oraz święty Paweł Apostoł. Prawdziwa i rzeczywista obecność Jezusa Chrystusa pod postaciami chleba i wina opiera się według nauki Kościoła na słowie Jezusa: "To jest Ciało moje ... To jest krew moja".


Powiązany Artykuł

procesja Boże Ciało Boze Cialo shutterstock 1200.jpg
Dziś Boże Ciało. O. Dariusz Piórkowski: chcemy podkreślić stałą obecność Boga w naszym życiu

Nowy Katechizm Kościoła Katolickiego mówi, iż "sposób obecności Chrystusa pod postaciami eucharystycznymi jest wyjątkowy. W Najświętszym Sakramencie Eucharystii są zawarte prawdziwie, rzeczywiście i substancjalnie Ciało i Krew wraz z duszą i Bóstwem Pana naszego Jezusa Chrystusa, a więc cały Chrystus."

"Prawdziwe i substancjalne Ciało i Krew Chrystusa"

- Ten dzień jest dniem dziękczynienia Panu Bogu, za niezwykły dar miłości. Eucharystia jest darem miłości Pana Boga, który wychodzi do nas na zewnątrz. Wychodzi na ulice. "Quo vadis Domine? Dokąd idziesz Panie? - Idę do swoich. Chcę im powiedzieć o Swojej miłości. Chcę ich przygarnąć do Swojego Serca" - przytacza słowa Jezusa proboszcz Archikatedry świętego Jana Chrzciciela w
Warszawie, ksiądz prałat Bogdan Bartołd.

Czytaj także: 

- Mamy tę radość i to szczęście, że możemy przyjmować Boga do swojego serca. To jest święto ukazania światu, że wierzymy w Boga który kocha, kocha każdego człowieka i do każdego chce przyjść - dodaje proboszcz warszawskiej archikatedry.

REKLAMA

W Polsce od XIV wieku

Boże Ciało to święto ruchome, które przypada 60 dni po Wielkanocy. W Polsce obchodzi się je w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. W niektórych krajach, na przykład we Włoszech, zostało przeniesione na niedzielę.

Powiązany Artykuł

Prymas Wyszyński 1200.jpg
Polacy żegnają Prymasa Tysiąclecia. Pogrzeb Stefana Wyszyńskiego

Uroczystości Bożego Ciała zostały wpisane do kalendarza świąt w całym Kościele ponad 700 lat temu przez papieża Jana XXII w 1317 roku. Jednak historia uroczystości Bożego Ciała jest jest znacznie starsza i sięga średniowiecza. Wiąże się z objawieniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon we Francji, która od 1209 roku doznawała wizji mistycznych podczas adoracji Najświętszego Sakramentu i rozważań Pisma Świętego. Zostały one zinterpretowane jako sygnał do ustanowienia specjalnego święta ku czci Najświętszego Sakramentu.

Czytaj także: 

W Polsce uroczystość jest obchodzona od 1320 roku, kiedy to na synodzie w Krakowie wprowadził ją biskup Nankier. Procesje z Najświętszym Sakramentem przyjęły się około XV wieku. Od czasów rozbiorów łączyły się z manifestowaniem przynależności narodowej. Uczestniczyło w nich duchowieństwo, cechy rzemieślników, bractwa kościelne, szkoły, wojsko i rzesze wiernych.

Bez centralnych uroczystości 

W okresie PRL władze państwowe i partyjne zakazywały swym członkom uczestniczyć w procesji Bożego Ciała, a nawet wprowadziły nakaz organizowania konkurencyjnych zabaw ludowych dla wojska i młodzieży. Po zmianach ustrojowych w 1989 roku, w centralnej procesji Bożego Ciała w Warszawie biorą też udział członkowie najwyższych władz państwowych.

REKLAMA

W tym roku w związku z pandemią, decyzje dotyczące organizowania procesji Bożego Ciała podejmują biskupi w diecezjach. W większości będą organizowane na terenach przykościelnych z zachowaniem zasad sanitarnych.

W Warszawie nie odbędzie się centralna procesja eucharystyczna ulicami miasta. W poprzednich latach tłumy wiernych szły od bazyliki archikatedralnej św. Jana Chrzciciela na plac Piłsudskiego. Na zakończenie uroczystości kardynał Kazimierz Nycz udzielał miastu i jego mieszkańcom błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.


mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej