"Niemcy pozostają wiodącym partnerem handlowym Polski". Premier na spotkaniu z niemieckim biznesem

Niemcy są wiodącym partnerem gospodarczym Polski, Polska jest natomiast czwartym eksporterem dla Niemiec, w tym roku walczymy o podium - mówił podczas wideokonferencji z przedstawicielami niemieckiego biznesu premier Mateusz Morawiecki.

2021-06-09, 11:14

"Niemcy pozostają wiodącym partnerem handlowym Polski". Premier na spotkaniu z niemieckim biznesem
Premier na wideokonferencji z niemieckim biznesem. Foto: Krystian Maj/KPRM

Szef polskiego rządu podkreślał dużą rolę zarówno niemieckich przedsiębiorstw w Polsce, ale także polskich przedsiębiorstw w Niemczech. Wyraził przekonanie, że współpraca biznesowa między oboma krajami będzie rozwijać się w najbliższej przyszłości.

Mateusz Morawiecki wskazywał też, że mimo pandemii i kryzysu spowodowanego nią udało się utrzymać stabilną wymianę handlową.

- Republika Federalna Niemiec jest wiodącym partnerem gospodarczym Polski i jest bezsprzecznym numerem jeden, jeśli chodzi o partnerstwo handlowe - mówił premier.

- W ciągu ostatnich 30 lat polska gospodarka znacząco zmieniła się, a jej rozwój był również napędzany przez niemieckie firmy, które bezpośrednio inwestowały w Polsce - dodał.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

finanse1200.jpg
Firmy coraz lepiej oceniają koniunkturę gospodarczą. Tak wynika z badań BGK i PIE

Szef polskiego rządu wskazywał, że niemieckie inwestycje w Polsce w 2019 r. wyniosły blisko 40 mld euro, a obecnie około 6 tys. niemieckich firm działa na polskim rynku.

Jako dobry przykład współpracy gospodarczej wskazywał m.in. współpracę w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, spośród których część to firmy polsko-niemieckie.

Premier wymieniał również trzy, jego zdaniem najistotniejsze elementy dotyczące rozwoju relacji biznesowych między Polską a Niemcami, w tym: rolę wykwalifikowanej siły roboczej, infrastrukturę i zachęty inwestycyjne.

- Mam nadzieję, że połączenie tych trzech elementów będzie naprawdę dobrą podstawą dla niemieckich przedsiębiorców, aby inwestowali tu w przyszłość - mówił Morawiecki.

REKLAMA

Szef rządu dodawał, że obecnie Polska to czwarty największy eksporter dla Niemiec.

- W tym roku walczymy o podium - zapewniał.

Dziś Federalny Urząd Statystyczny w komunikacie.Eksport Polski do Niemiec w kwietniu wzrósł o 50,1 proc. rdr. Eksport w kwietniu wyniósł 5,37 mld euro.
W okresie styczeń-kwiecień eksport wyniósł 22,05 mld euro, o 22,1 proc. więcej rdr.

Premier: polska gospodarka w dobrej kondycji

Szef rządu w swoim wystąpieniu nawiązał do sytuacji polskiej gospodarki. Jak zaznaczył, w ciągu ostatniego roku widzieliśmy recesję na poziomie 2 proc. W tym kontekście wskazał na sytuację Hiszpanii, której gospodarka skurczyła się o ok. 10 proc.

REKLAMA

- Nawet jeżeli dojdzie do odbudowy w tym roku hiszpańskiej gospodarki, to i tak Hiszpania będzie potrzebowała - ale nie tylko Hiszpania, ale też Włochy i kraje południowe - kilku lat, aby odbudować swoją pozycję na tyle, aby była ona porównywalna do sytuacji przed pandemią - ocenił premier.

Jak zaznaczył, "ta niska recesja wraz z tarczą finansową, którą wprowadziliśmy w czasach pandemii pomogła nie tylko utrzymać i uchronić wszelkie gałęzie przemysłu w Polsce, ale jednocześnie byliśmy w stanie osiągnąć najniższy poziom bezrobocia w całej UE, a jednocześnie najwyższy poziom zatrudnienia w Polsce".

- Coś co nie marzyło nam się 10 czy 15 lat temu, nagle stało się rzeczywistością, a mianowicie to, że w pewnym momencie doszliśmy do momentu, że mieliśmy już niewystarczającą siłę roboczą w Polsce - dodał szef rządu. W tym kontekście wskazał na opracowanie specjalnej strategii, by mieć dodatkową siłę roboczą.

- Pozyskujemy ja z trzech kierunków. Pierwszy kierunek, to ten, że staramy się wprowadzać na rynek szereg różnych zachęt dla osób, które chcą pracować. Po drugie zachęcamy Polaków, którzy wyemigrowali do Wielkiej Brytanii, Irlandii i innych krajów Europy Zachodniej, aby wrócili - podkreślił Morawiecki.

REKLAMA

Trzeci kierunek to Polacy mieszkający za wschodnią granicą, mieszkańcy Ukrainy czy Białorusi, którzy "również odgrywają istotną rolę na naszym rynku pracy".

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej