"Niemcy znów myślą o sobie w kategoriach mocarstwowych". Cezary Gmyz o propozycji zniesienia prawa weta
- Wypowiedź Heiko Maasa o zniesieniu prawa weta jest tylko dowodem tego, że Niemcy ponownie myślą o sobie w kategoriach mocarstwowych. To jest niebezpieczne - powiedział w Polskim Radiu 24 dziennikarz Cezary Gmyz.
2021-06-09, 11:52
Szef niemieckiej dyplomacji Heiko Maas wezwał do zniesienia prawa weta, przysługującego każdemu państwu Unii Europejskiej. Zdaniem polityka partii socjaldemokratycznej, Wspólnota nie powinna być "zakładnikiem pojedynczych państw członkowskich".
Powiązany Artykuł
![Heiko Maas PAP 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/804613d1-4745-4d0c-96eb-2a14009997d8.jpg)
Koniec prawa weta w UE? Rzońca: absurd, to niezgodne z traktatami
- Niemcy już od dłuższego czasu - właściwie od chwili zjednoczenia - rozpychają się w Europie. Chociaż wolą o sobie myśleć jako o tak zwanej miękkiej sile, to próbują też zdobyć twardą siłę polityczną - powiedział w Polskim Radiu 24 Cezary Gmyz.
Posłuchaj
Przypomniał, iż "bardzo często mówiono, że Niemcy są politycznym gigantem, ale militarnym karłem". - W tej chwili tę polityczną przewagę nad innymi krajami, wynikającą z dużej siły niemieckiej gospodarki, usiłują dyskontować politycznie, przestając się oglądać na interesy innych krajów i utożsamiając interes europejski ze swoim własnym - dodał.
- To powoduje irytację nie tylko nad Wisłą, ale również we Francji, gdzie prezydent Macron zgłasza czasami propozycje, które idą wbrew temu, co chciałaby zrealizować kanclerz Angela Merkel czy niemiecka polityka - podkreślił dziennikarz.
REKLAMA
Jego zdaniem "wypowiedź Heiko Maasa jest tylko dowodem tego, że Niemcy ponownie myślą o sobie w kategoriach mocarstwowych". - To jest niebezpieczne - stwierdził.
* * *
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Michał Rachoń
Gość: Cezary Gmyz
Data emisji: 9.06.2021
Godzina emisji: 10.15
bartos
REKLAMA