Episkopat ponowił akt poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Jezusa
W krakowskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa, Episkopat Polski ponowił Akt Oddania Polski Sercu Jezusa. - Podobnie jak nasi przodkowie u progu niepodległości, tak i my polecamy Ci dzisiaj Kościół i Ojczyznę, dziękując za dar wolności - mówił arcybiskup Gądecki.
2021-06-11, 21:09
Uroczystość z udziałem polskich biskupów odbyła się w bazylice oo. Jezuitów w Krakowie. Treść aktu odczytał w imieniu Kościoła i narodu polskiego abp Gądecki.
Powiązany Artykuł
"Wyraz wdzięczności". Abp Gądecki o odnowieniu aktu oddania Narodu Polskiego Sercu Jezusa
- Podobnie jak nasi przodkowie u progu niepodległości, tak i my polecamy Ci dzisiaj Kościół i Ojczyznę, dziękując za dar wolności. Oddając się Twojemu Najświętszemu Sercu, prosimy: Przyjdź królestwo Twoje! A w ślad za św. Janem Pawłem II wołamy: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!" – mówił abp Gądecki.
Częścią aktu było przeproszenie za popełnione grzechy.
- Przepraszamy za brak szacunku dla życia, także tego najsłabszego, ukrytego pod sercem matki. Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związane z tym grzechy zaniedbania ich przełożonych. Przepraszamy za nałogi i uzależnienia, za prywatę, partyjnictwo, agresję i niezdolność do dialogu. Przepraszamy za brak czci dla tego co święte, w tym próby instrumentalnego traktowania religii – odczytał przewodniczący KEP.
"Uwolnij nas od wzajemnej nienawiści"
Biskupi prosili o łaskę nawrócenia i pokuty. "Uwolnij nas od wzajemnej nienawiści i pogardy, od ducha niezgody i raniących podziałów. Daj nam światłe oczy serca, abyśmy przestali dostrzegać w sobie wzajemnie przeciwników, a zobaczyli współdomowników – w Twoim Domu, a także w tym domu, który ma na imię Polska" – napisano w akcie. "W trudnym czasie pandemii poprowadź nas ku chorym i starszym oraz tym, którzy opłakują swoich zmarłych. Otwórz nasze serca na tych, którzy zostali boleśnie zranieni we wspólnocie Kościoła, aby dzięki Twojej łasce ich rany się zagoiły i aby ponownie zaznali pokoju" – podkreślono.
REKLAMA
Posłuchaj
W akcie duchowni proszą także o jedność i odnowę polskich rodzin, "aby były ogniskami miłości i pokoju, wolnymi od zdrady, agresji i przemocy, otwartymi na przyjęcie nowego życia oraz zdolnymi do przekazu wiary nowym pokoleniom" i o otwarcie serc młodych ludzi, by ich entuzjazm i wiara odnawiały Kościół.
"Powierzamy Ci całe nasze życie osobiste, rodzinne i społeczne, które pragniemy oprzeć na trwałych zasadach Ewangelii" – podkreślili biskupi.
100-lecie poświęcenia Narodu Polskiego Sercu Jezusa
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski na początku mszy św., której przewodniczył abp Gądecki, przypomniał, że Polacy w 1918 r. odzyskali niepodległość, ale nie kończyło to zmagań o utrwalenie granic, pełną wolność i suwerenność. Jak mówił, kiedy w 1920 r. pojawiło się zagrożenie dla niepodległego bytu, "wiary w Boga", a "ateistyczny" pochód Armii Czerwonej miał zaprowadzić zupełnie nowy ład", prymas Polski kard. Edmund Dalbor na Jasnej Górze błagał Najświętsze Serce Jezusa o moc dla serc wszystkich Polaków. W czerwcu 1921 przy okazji konsekracji bazyliki Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie ponownie oddano naród polski w opiekę Jezusa.
Powiązany Artykuł
Zakończył się różańcowy maraton o ustanie pandemii. Papież: prośmy Pana, aby chronił cały świat
W homilii prowincjał Prowincji Polski Południowej Towarzystwa Jezusowego ks. dr Jarosław Paszyński mówił, że sto lat później wspólnota Kościoła i jej pasterze ponawiają akt zawierzenia Ojczyzny.
- Przychodzimy z naszym obecnym utrudzeniem i obciążeniem, z naszymi troskami, problemami i grzechami, z naszą ufnością i miłością. Przychodzimy, aby wyrazić naszą wdzięczność, aby ze skruchą przeprosić za nasze grzechy i w ten sposób zadośćuczynić duchowo naszą miłością za rany zadane Sercu Jezusa, Jego Kościołowi i sobie nawzajem, aby znaleźć pokrzepienie w Jezusowym Sercu. Przychodzimy do Jezusa, bo wierzymy, że Jego Serce jest pełne miłości – mówił ks. dr Paszyński.
Podkreślił, że akt poświęcenia "nie oznacza rozwiązania naszych codziennych problemów". - Jest ono jednak wyrazem naszej miłości i głębokiego przekonania, że w Sercu Jezusa jest źródło nieustannej odnowy wspólnoty Kościoła oraz bogaty program duchowej formacji osobistej, rodzinnej i społecznej – mówił prowincjał jezuitów.
Przywołał słowa papieża Pius XII z encykliki "Haurietis aquas", że kult Najświętszego Serca Jezusa jest w istocie "kultem miłości, którą nas Bóg umiłował, jest również praktycznym wykonaniem tej miłości, którą żywimy dla Boga i ludzi".
- Św. Jan Paweł II nazywał to cywilizacją Serca Chrystusa, cywilizacją miłości – powiedział ks. dr Paszyński. Dodał, że budowanie tej cywilizacji jest dla nas wielkim wyzwaniem, w którym pomocą może być program duchowej formacji oparty o adorację Najświętszego Sakramentu, jednoczenie się z Jezusem w sakramencie komunii oraz zadośćuczynienie. - Adoracja, komunia i zadośćuczynienie mogą odnowić i przemienić nasze życie – życie osobiste, rodzinne i społeczne, życie Kościoła i narodu – podkreślił.
Zebranie Konferencji Episkopatu Polski
Akt ponownego zawierzenia narodu Najświętszemu Sercu Pana Jezusa jest odczytywany w piątek przez kapłanów we wszystkich parafiach w Polsce.
Od piątku w Kalwarii Zebrzydowskiej trwa 389. Zebranie Plenarne KEP. Wśród tematów, które poruszają biskupi są beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej, zaplanowana jesienią wizyta ad limina Apostolorum w Watykanie i kierunki duszpasterstwa po pandemii i trudności, z którymi borykają się współczesne rodziny.
REKLAMA
kp
REKLAMA