Francuskie media: Joe Biden dał nowy początek multilateralizmowi
Komentując w niedzielę szczyt G7 francuskie media najwięcej miejsca poświęcają sobotniemu spięciu między prezydentem Francji Emmanuelem Macronem a brytyjskim premierem Borisem Johnsonem. Dobrze oceniają prezydenta USA Joe Bidena, który zdaniem stacji BFM TV "dał nowy początek multilateralizmowi".
2021-06-13, 23:28
Podczas spotkania Macrona i Johnsona przy okazji zakończonego w niedzielę szczytu G7 w Kornwalii doszło do dyplomatycznego zgrzytu. Johnson próbował wyjaśnić prezydentowi Francji brytyjską frustrację, związaną z protokołem w sprawie Irlandii Płn., powołując się na przykład hipotetycznych kiełbasek, które nie mogłyby być wysłane z Tuluzy do Paryża.
Powiązany Artykuł
Królowa Elżbieta przyjęła na zamku w Windsorze Joe Bidena. "Była bardzo wspaniałomyślna"
Macron odpowiedział, że porównanie jest chybione, ponieważ te miasta leżą w tym samym kraju. Strona brytyjska zareagowała oburzeniem, uznając to za sugestię, iż Irlandia Płn. nie jest częścią Zjednoczonego Królestwa.
Macron w niedzielę łagodził sytuację zapewniając, że Francja nigdy nie pozwoliłaby sobie na kwestionowanie brytyjskiej suwerenności, ale nie zrezygnuje z wynegocjowanych ustaleń. Francuska prasa opisywała incydent jako "wojnę kiełbaskową" i wysoko oceniła wystąpienie swojego prezydenta, który zdaniem komentatora BFM TV, "usadził Johnsona".
Pochwały dla Joe Bidena
Francuscy dziennikarze bardzo pochlebnie wyrażają się też o Bidenie i jego współpracy z Francją, choć jeszcze w sobotę dziennik "Le Figaro" wzywał w komentarzu redakcyjnym "partnerów USA" do "wydobycia się z duszącego uścisku amerykańskiego przyjaciela".
REKLAMA
"Le Monde" pisał z kolei, że "Macron subtelnie odcina się od Bidena". Po zakończeniu szczytu w niedzielę francuskie media nie szczędzą jednak pochwał Bidenowi. Zdaniem BFM TV amerykański prezydent dał na szczycie "nowy początek multilateralizmowi".
Sam Macron na konferencji po zakończeniu szczytu mówił o "wspólnej wizji z Bidenem" i nazwał prezydenta USA "przyjacielem Francji".
Powiązany Artykuł
"Podkreśliłem, że atak na jedno państwo, to atak na wszystkich". Joe Bieden o roli NATO
- Szczyt G7. Liderzy zobowiązali się do wspólnej odbudowy świata po pandemii
- Dr Winkler: interesy amerykańskie i brytyjskie są do siebie bardzo zbliżone
- Dr Małgorzata Bonikowska o szczycie G7: nie ma dysonansu, jaki wprowadzał Donald Trump
"Miłość i nienawiść"
Prof. Christophe Bouillaud, politolog z Instytutu Studiów Politycznych w Grenoble, powiedział w rozmowie z PAP: "Jest pewna ambiwalencja w stosunku Francuzów do Amerykanów – to klasyczna mieszanina miłości z nienawiścią. Dlatego tak łatwo pluć na nich jednego dnia i wychwalać nazajutrz".
REKLAMA
A na pytanie o całkowitą zmianę w komentarzach, odparł: "dziennikarstwo coraz bardziej przypomina chorągiewkę na wietrze. Żyjemy w kraju, w którym dziennikarze niewiele analizują i powtarzają to, co mówią rządzący".
- Od deklaracji do decyzji jest bardzo daleka droga, o czym świadczy historia G7. Pamiętam bardzo wiele deklaracji i żadnych decyzji - skomentował z kolei w stacji France Info szczyt w Kornwalii politolog Bertrand Badi.
jbt
REKLAMA