Branża turystyczna w czasie pandemii. W Sejmie odbyło się spotkanie prezydiów komisji sportu i turystyki państw V4

W Sejmie odbyło się spotkanie prezydiów komisji sportu i turystyki parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej poświęcone sytuacji branży turystycznej w czasie pandemii COVID-19. Dyskusja odbyła się w formule online. Od 1 lipca 2020 roku Polska przewodniczy pracom grupy V4, do której - oprócz naszego kraju - należą Czechy, Słowacja i Węgry.

2021-06-22, 16:19

Branża turystyczna w czasie pandemii. W Sejmie odbyło się spotkanie prezydiów komisji sportu i turystyki państw V4
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: mahos / Shutterstock.com

Spotkanie otworzyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Jak mówiła, pandemia bardzo mocno uderzyła w branżę turystyczną. Dodała, że przed sezonem wakacyjnym wymiana informacji na temat strategii promocji każdego z krajów jest bardzo dobra. Marszałek Witek zwracała też uwagę na organizację imprez sportowych z udziałem publiczności. Wyraziła nadzieję, że podczas spotkania, uda się wypracować jak najlepsze rozwiązania, które pomogą wyjść z pandemii.

Powiązany Artykuł

samolot podróżowanie turystyka covid-19 koronawirus pandemia 1200.jpg
Trwa oblężenie biur podróży. Gdzie (i za ile) latają Polacy?

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy mówił o bezprecedensowej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19. Dodał, że "zmieniła ona dotkliwie sytuację na rynku usług turystycznych". Mówił między innymi o spadającej liczbie turystów odwiedzających Polskę. Powiedział też, że w ubiegłym roku spadła wymiana turystyczna naszego kraju z krajami Grupy Wyszehradzkiej w porównaniu do roku 2019 - z Czechami o 56%, z Węgrami o 75%, a ze Słowacją o 68%.

Posłuchaj

Prezydia komisji sportu i turystyki państw V-4 o turystyce w czasie pandemii COVID-19 (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Gut-Mostowy przypomniał też, że rząd wspierał finansowo między innymi branżę turystyczną, umarzając składki na ubezpieczenie społeczne czy też wypłacając postojowe oraz udzielając pomocy na podstawie tarcz antykryzysowych. Wiceminister wspomniał też o powołaniu Turystycznego Funduszu Zwrotów. Jak zaznaczył, działania te zapobiegły wielu niewypłacalnościom. Dodał, że z tego Funduszu wypłacono prawie 300 milionów złotych 100 tysiącom osób, które zawarły umowy o udział w imprezie turystycznej, która nie odbyła się z powodu pandemii.

REKLAMA

Czytaj także:

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii powiedział, że w ramach odbudowy zaufania turystów i bezpieczeństwa wyjazdów rząd wprowadził bon turystyczny dla rodzin, z którego można skorzystać do 2022 roku. Dodał, że podróże podczas pandemii ułatwi też unijny certyfikat COVID, który będzie stosowany w Unii Europejskiej od 1 lipca.

dn

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej