Program Inwestycji Strategicznych. Marek Zuber: liczy się wartość dodana, innowacje
- Słyszymy, że Krajowy Plan Odbudowy to coś, co ma pomóc wyjść z kryzysu po pandemii czy też pomoże wybudować most, czy kawałek drogi (...) jednak jego głównym zamierzeniem jest finansowanie rzeczy związanych z ekologią i innowacjami - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Zuber, ekonomista.
2021-06-23, 13:10
W przyszłym tygodniu ma ruszyć pilotażowy nabór wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych - zapowiedział w Świdniku premier Mateusz Morawiecki. Jest to część Polskiego Ładu, czyli nowego programu społeczno-gospodarczego Zjednoczonej Prawicy na okres po pandemii. Program, jak podkreślał premier, ma zrekompensować deficyty gospodarcze III Rzeczpospolitej.
Powiązany Artykuł
Prezes BGK: nasz program pozwoli zrealizować inwestycje latami odkładane przez samorządy
Marek Zuber zwracał uwagę, że Program Inwestycji Strategicznych będzie finansowany ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego, co oznacza wzrost zadłużenia państwa. - Choć BGK nie stanowi formalnie części finansów publicznych w Polsce, to jednak tak jest postrzegany, Każda emisja robiona przez BGK i Polski Fundusz rozwoju to pieniądze, które pożyczamy wszyscy, wzrost długu państwa. Oczywiście te projekty w dużej mierze będą finansowane również środkami UE - dodał.
- Jeśli mówimy o projektach związanych ze standardową infrastrukturą, to w zdecydowanej większości będzie to związane z siedmioletnim budżetem unijnym - przypominał.
Ekonomista podkreślał, że pomniejsze projekty KPO powinny być częścią większej całości, która idzie w kierunku ekologii lub dostarcza czegoś nowego, wartości dodanej, którą można kwalifikować jako innowację. - Chodzi o to, by nie odbierać Krajowego Planu Odbudowy jako środków na kolejną drogę, pozbawioną innowacyjnych rozwiązań. Nie zmienia to faktu, że niemal wszystkie inwestycje infrastrukturalne realizowane w najbliższych latach realizowane w ramach Polskiego Ładu będą współfinansowane ze środków unijnych, to jest główne źródło finansowania. W tym sensie nic nowego się nie pojawia. Dokładnie tak wyglądała sytuacja w poprzednich budżetach unijnych - powiedział ekonomista.
REKLAMA
Posłuchaj
- Warto czasem zobaczyć, jak wyglądała Polska w roku 2004, w momencie gdy wchodziliśmy do UE, a jak wygląda dzisiaj, jakie projekty są realizowane, to jest przełom - zaważył Marek Zuber.
Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. Krajowy Plan Odbudowy musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: Marek Zuber
Data emisji: 23.06.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 11:11
PR24/ka
REKLAMA