Serwis Polskiego Radia "Bitwa Warszawska 1920" w finale plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku
Serwis multimedialny "Bitwa Warszawska 1920", przygotowany przez zespół portalu PolskieRadio.pl, został nominowany do finału prestiżowego plebiscytu Wydarzenie Historyczne Roku 2021 w kategorii "Edukacja". O zwycięstwie w tej i dwóch pozostałych kategoriach zdecydują internauci, którzy mogą głosować już od 1 lipca. Głosy oddawać można do końca sierpnia, a laureatów poznamy 14 września.
2021-06-25, 14:37
To kolejny sukces multimedialnego serwisu Polskiego Radia poświęconego Bitwie Warszawskiej 1920 roku. W czerwcu zdobył on nominację do "Prix Italia 2021". To jedna z najstarszych i najbardziej prestiżowych międzynarodowych nagród dla twórców radiowych, telewizyjnych i internetowych, zwana "radiowym Oscarem".
Powiązany Artykuł
![1200_Piłsudski_tablica_TT.jpg](http://static.prsa.pl/images/4fcfbf53-2b41-4084-9e5f-1b0d415d184f.jpg)
"Ponadczasowy przekaz". Odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą marszałkowi Piłsudskiemu
Wcześniej serwis specjalny bitwa1920.gov.pl był już dwukrotnie doceniany. W marcu otrzymał nagrodę Mobile Trends Awards 2020 w kategorii "Strona mobilna/ RWD - Kultura i edukacja". Kapituła konkursu wyróżniła serwis za "dopracowanie szczegółów zarówno od strony deweloperskiej, jak również wizualnej, którym przyświeca idea - mobile first". Podkreślono również "innowacyjne podejście i zmniejszenie bariery wejścia w historię dla szerokiego grona odbiorców". Pod koniec ubiegłego roku serwis otrzymał Nagrodę Srebrnego BohaterONa 2020.
Poświęcony Bitwie Warszawskiej 1920 roku serwis specjalny został przygotowany przez Polskie Radio we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa" z okazji stulecia bitwy. Jest największym i najbogatszym serwisem internetowym poświęconym temu wydarzeniu, a zarazem jedną z najbardziej multimedialnych i interaktywnych stron historycznych, które powstały w naszym kraju.
- "Marszałek z ludzką twarzą". Wspomnienie o Józefie Piłsudskim
- Nurt rewizjonistyczny w debacie historycznej. Alternatywne losy Polski w II wojnie światowej
- Kłopot z ciałem marszałka Piłsudskiego, czyli konflikt wawelski
Nagrania, filmy i mapy
Powiązany Artykuł
![Pogrzeb Piłsudskiego NAC 1200.png](http://static.prsa.pl/images/f077345f-fe8b-4496-897c-63762b6aa936.jpg)
To była największa taka uroczystość w historii Polski. 86 lat temu odbył się pogrzeb Józefa Piłsudskiego.
Portal przekazuje wiedzę na temat Bitwy Warszawskiej, jednocześnie przypominając atmosferę tamtych dni i przeprowadzając użytkownika przez najistotniejsze fakty wojny polsko-bolszewickiej.
Serwis jest wzbogacony o liczne nagrania uczestników tamtych wydarzeń, pochodzące z Archiwum Polskiego Radia i Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Można tu posłuchać wspomnień między innymi francuskiego generała Maxime’a Weyganda, w 1920 roku członka Misji Międzysojuszniczej do Polski, czy generała Kazimierza Sosnkowskiego, ale także zwykłych żołnierzy czy ochotników przybyłych z różnych stron świata. Wśród materiałów wideo są bezcenne archiwalia.
Na stronie dostępne są mapy sytuacji geopolitycznej w 1920 roku oraz grafiki i animacje z porównaniem potencjału Armii Polskiej i Armii Czerwonej. Wśród materiałów audio i wideo znajdują się bezcenne archiwalia w postaci filmu z badania lekarskiego ochotników; wspomnienia Edwarda Witkowskiego czy film o kobietach na froncie i jego zapleczu.
Przetłumaczony na sześć języków (angielski, niemiecki, francuski, rosyjski, ukraiński i węgierski) serwis stał się jedną z głównych form rozpowszechniania wiedzy o Bitwie Warszawskiej w kraju i na świecie.
REKLAMA
Głosowanie
Powiązany Artykuł
![BITWA warszawska 1920 serwis specjalny.jpg](http://static.prsa.pl/images/d47369f7-a615-4e2c-955c-a047aa2b05c8.jpg)
Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" Nominowany do Prix Italia 2021
Internetowe głosowanie na Wydarzenie Historyczne Roku, zorganizowane już po raz 14. przez Muzeum Historii Polski, rozpocznie się 1 lipca. Głosować można do końca sierpnia na wybraną przez jury finałową piętnastkę w trzech kategoriach: Wydarzenie, Wystawa oraz Edukacja (po 5 nominowanych wydarzeń lub projektów). Aby wziąć udział w głosowaniu, należy wejść na stronę www.whr.muzhp.pl i oddać łącznie trzy głosy - jeden głos na jedno wydarzenie w każdej kategorii.
Komisja konkursowa w składzie: prof. Andrzej Szczerski - Przewodniczący (dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), Wojciech Duch (historia.org.pl), Piotr Legutko (dyrektor TVP Historia), dr Marek Mutor (dyrektor Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu), Gabriela Sierocińska-Dec (kierownik działu edukacyjnego Muzeum Historii Polski) zadecydowała, że w tym roku w kategorii "Edukacja", obok serwisu Bitwa Warszawska 1920 roku, nominowane zostały również projekty: serwis JP2 online - Największa baza wiedzy o Janie Pawle II (Centrum Myśli Jana Pawła II); Hetman (Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika); The Crown - Korona Rzeczpospolitej (Fundacja Książąt Lubomirskich); Polska Biblioteka Muzyczna (Polskie Wydawnictwo Muzyczne).
Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, prof. dr. hab. Piotra Glińskiego. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
Zachęcamy do odwiedzenia serwisu.
REKLAMA
jbt
REKLAMA