"Terlikowski na froncie". Polityka demograficzna Chin

- To cały zespół czynników, od problemów ze znalezieniem partnera, po bardzo wczesną i wymagającą wkładu własnego edukację […]. Rodzice, którzy poważnie myślą o przyszłości swoich dzieci, mają ich coraz mniej - mówił o przyczynach niskiej dzietności w Chinach Olgierd Uziembło, sinolog.

2021-06-30, 21:45

"Terlikowski na froncie". Polityka demograficzna Chin

Władze Chin zezwolą mieszkańcom kraju na posiadanie trojga dzieci - wynika z doniesień oficjalnej agencji prasowej Xinhua. To zapowiedź rozluźnienia państwowej polityki planowania rodziny po latach konsekwentnego spadku liczby urodzeń.

Powiązany Artykuł

chiny populacja 1200 forum.jpg
Chiny pozwalają na trzecie dziecko. Refleksja przyszła za późno

Chiny od lat mierzą się z problemem spadającej liczby urodzeń. W 2016 roku władze złagodziły już obowiązującą od dekad "politykę jednego dziecka", zezwalając wszystkim mieszkańcom na posiadanie dwojga dzieci, ale nie odwróciło to negatywnego trendu demograficznego.

Olgierd Uziembło naświetlał sytuację, w jakiej znalazły się współczesne Chiny po latach prób opanowania sytuacji demograficznej za pomocą instrumentów administracyjnych. - Od lat w Chinach było rozważane powolne odchodzenie od tej polityki. Chińczycy mają problemy społeczne wynikające z tak małej liczby dzieci, przede wszystkim z nierównowagi urodzeń żeńskich i męskich […] Nie jest normalne, aby kraj o takim rozwoju miał 120 urodzeń męskich na 100 żeńskich. Z tego wynikają m.in. duża nierównowaga wśród młodych mężczyzn, napięcia społeczne i przestępczość - zauważył gość audycji i dodał, że oznacza to także, że w przypadku gdy mamy w obu rodzinach jedno dziecko, to młode małżeństwo będzie miało pod opieką czwórkę rodziców.

Wyniki spisu powszechnego z grudnia 2020 roku wykazały, że w dekadzie 2010-2020 liczba ludności Chin kontynentalnych wzrosła o niecałe 5,4 proc. do 1,41 mld. To najwolniejsze tempo wzrostu odnotowane od lat 50. XX wieku, gdy zaczęto prowadzić takie spisy.

REKLAMA

Spadek liczby urodzeń w Chinach wiązany jest między innymi z wysokimi kosztami życia w dużych miastach. Wiele par mieszkających w chińskich metropoliach opiera się presji rodziców i nie chce mieć dzieci, ponieważ cenią sobie niezależność i kariery zawodowe bardziej niż powiększenie rodziny.

Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.

***

Audycja: "Terlikowski na froncie"

ProwadzącyTomasz Terlikowski

REKLAMA

Gość: Olgierd Uziembło, sinolog

Data emisji: 30.06.2021

Godzina emisji: 20.06

PR24/ka

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej