Walka ze smogiem. Nowy obowiązek dla właścicieli lub zarządców budynków
Od początku lipca właściciele lub zarządcy nieruchomości mają obowiązek składania deklaracji o źródłach ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Nowy system ma pomóc w walce ze smogiem - wyjaśnia Dorota Cabańska, główny inspektor nadzoru budowlanego.
2021-07-02, 10:29
Posłuchaj
- Dzięki takim szczegółowym danym o budynkach będziemy wiedzieć o wiele więcej o sytuacji, jaką mamy w mieszkalnictwie, na potrzeby realizacji programów zakładających walkę z niską emisją - dodaje.
Deklaracje można złożyć zarówno w formie elektronicznej, jak i w papierowej.
- Możemy ją złożyć przez internet, wchodząc na stronę www.zone.gunb.gov.pl. Jeśli nie możemy jej złożyć w formie elektronicznej, można to zrobić w formie tradycyjnej, papierowej - mówi Dorota Cabańska.
Kto nie zrobi tego do 1 lipca 2022 roku, może zapłacić karę grzywny, nawet do 5 tysięcy złotych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł

"To krok ku czystemu powietrzu". Kornecka o Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków
Zmiana kotła, ale i stylu życia
Zdaniem Piotra Siergieja, rzecznika Polskiego Alarmu Smogowego, to właśnie zły sposób ogrzewania przyczynia się do wzrostu smogu w kraju. Jak mówi, w Polsce jest około 3 milionów kotłów na drewno, które powodują nadmierne zanieczyszczenie powietrza i to one są przede wszystkim odpowiedzialne za smog.
Siergiej zachęca do wymiany źródeł ogrzewania, bo - jak mówi - oznacza to niższe rachunki, ale też poprawę komfortu życia.
Korzystanie z tzw. kopciuchów w Polsce nie jest karalne, jednak Polska ze względu na transformację energetyczną jest zobowiązana unijnymi dyrektywami do wymiany źródeł ciepła. Z tego powodu władze muszą wiedzieć, ile pieców zostało do wymiany. Każdy kopciuch, niezależnie od informacji podanych w deklaracji, będzie musiał zostać zlikwidowany.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, K.Kuczyński, md
REKLAMA
REKLAMA