Ile pieniędzy z UE na inwestycje proekologiczne dostały polskie firmy ? Resort funduszy przedstawił najnowsze dane

- W instrumentach inwestycyjnych dla MŚP w dziedzinie ekoinnowacji wsparliśmy 777 przedsiębiorstw na kwotę 4,7 mld zł dofinansowania - podkreśliła wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

2021-07-08, 06:45

 Ile pieniędzy z UE na inwestycje proekologiczne dostały polskie firmy ? Resort funduszy przedstawił najnowsze dane
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej coraz więcej inwestują w proekologiczne technologie.Foto: shutterstock.com/Andrey_Popov

Europejski Zielony Ład i jego konsekwencje dla polskiej gospodarki były tematem spotkania zorganizowanego przez Związek Pracodawców Klastry Polskie, w którym brała udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej.

-Fundusze Europejskie i środki krajowe inwestowane aktualnie w programach Inteligentny Rozwój oraz Infrastruktura i Środowisko pokazały, że w polskich firmach, start-upach, klastrach i samorządach tkwi olbrzymi potencjał kreowania i absorbowania innowacyjnych, proekologicznych rozwiązań wpisujących się w Europejski Zielony Ład. Mieliśmy duży odzew na konkursy tematyczne dotyczące zazieleniania gospodarki, w tym związane z elektromobilnością, OZE, nawozami przyjaznymi środowisku, technologiami wodorowymi czy magazynowaniem energii - powiedziała wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.


Powiązany Artykuł

mieszkania 1200.jpg
Miliony złotych na dofinansowanie projektów i budowę proekologicznych budynków. Podano szczegóły programu

Jakie inwestycje preferuje UE ?

Wśród projektów, które wpisują się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu są nm.in. systemy monitoringu i prognozy jakości powietrza, testy molekularne umożliwiające minimalizowanie oprysków chemicznych, mobilne linie przetwarzania odpadów pozwalające uniknąć kontaktu człowieka z substancjami niebezpiecznymi czy nowoczesne elektryczne pojazdy miejskie.

REKLAMA

W nowej perspektywie na lata 2021-2027 poszerzona została już istniejąca oferta wsparcia w zakresie zazieleniania gospodarki. Przykładem jest nowy program Fundusze Europejskie na Nowoczesną Gospodarkę (FENG), z którego korzystają głównie przedsiębiorcy.

Jak wyjaśniono, w FENG zapewnione zostaną np. środki na B+R oraz zielone technologie. Nowością mają być dotacyjne projekty kompleksowe, w których będzie można otrzymać wsparcie nie tylko na B+R, ale także na infrastrukturę B+R, wdrożenie, internacjonalizację oraz właśnie zazielenianie działalności. Fundusz będzie też wspierał przeprowadzanie ocen środowiskowych, dotyczących śladu środowiskowego i cyklu życia danego produktu.


Powiązany Artykuł

shutt gospodarka waluty pieniądze 1200.jpg
Polska liderem w wydatkowaniu środków UE. Wiceminister funduszy: powinniśmy być z tego dumni

Wspieranie nowych "zielonych technologii"

W ramach Funduszu ma być uruchamiana "zielona ścieżka w kredycie technologicznym", a także w ramach programów rozwojowych (typu Scale up green), w którym startupy będą dostarczały większym przedsiębiorcom rozwiązania odpowiadające na ich prośrodowiskowe potrzeby rozwojowe.

Projekty wpisujące się w Europejski Zielony Ład będą również finansowane z innych programów krajowych: Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko oraz Fundusze Europejskie na Rozwój Społeczny.


PR24/PAP/sw

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej