875 mln euro kary na niemieckie koncerny Volkswagen i BMW. Chodzi o zmowę ws. emisji tlenków azotu
W wyniku przeprowadzonego postępowania antymonopolowego Komisja Europejska nałożyła w czwartek karę w wysokości 875 mln euro na grupę Volkswagen i BMW. W sprawie chodziło o ograniczenie konkurencji w zakresie oczyszczania emisji w nowych samochodach osobowych z silnikiem Diesla.
2021-07-08, 14:00
Komisja Europejska ustaliła, że niemieckie koncerny Daimler, BMW i Volkswagen (marki Volkswagen, Audi i Porsche) naruszyły unijne przepisy antymonopolowe, działając w zmowie dotyczącej ograniczania emisji tlenków azotu.
Koncerny muszą za zmowę zapłacić 875 mln euro
Komisja nałożyła grzywny o łącznej wysokości ponad 875 mln euro na Volkswagena (502,3 mln) i BMW (372,8 mln).
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Czy ekologia zmieni branżę motoryzacyjną?
Daimler uniknął kary, bo ujawnił zmowę
Daimler uniknął kary finansowej, ponieważ ujawnił Komisji istnienie kartelu. Wszystkie strony potwierdziły swój udział w zmowie i zgodziły się na ugodowe rozstrzygniecie sprawy.
Kara właściwie za brak współpracy przy wykorzystaniu technologii
"Pięciu producentów samochodów Daimler, BMW, Volkswagen, Audi i Porsche posiadało technologię, pozwalającą na redukcję szkodliwych emisji ponad to, co jest wymagane przez normy emisji UE. (Celowo) unikali jednak konkurowania w sferze pełnego wykorzystania potencjału tej technologii. (...). Dzisiejsza decyzja KE dotyczy zatem sytuacji, w której legalna współpraca technologiczna była prowadzona w niewłaściwy sposób" - oświadczyła wiceprzewodnicząca KE odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.
Komisja nie toleruje zmowy firm
- Nie tolerujemy zmowy firm. Jest to niezgodne z przepisami antymonopolowymi UE. Konkurencja i innowacje w zakresie zarządzania zanieczyszczeniem samochodów są niezbędne dla Europy, aby osiągnąć ambitne cele Zielonego Ładu. A ta decyzja pokazuje, że nie zawahamy się przed podjęciem kroków przeciwko wszelkim formom działań kartelowych, które zagrażają temu celowi - dodała Vestager.
IAR, PAP, jk
REKLAMA