Instytut Pileckiego będzie miał swoje oddziały w Nowym Jorku i Tel-Awiwie. Jest zgoda Sejmu

Sejm przyjął nowelizację ustawy o Instytucie Solidarności i Męstwa imienia Witolda Pileckiego. Celem rządowej inicjatywy jest umożliwienie działalności Instytutu poza Unią Europejską. Oddziały Instytutu Pileckiego mają powstać w Nowym Jorku i Tel-Awiwie. Od 2018 roku działa Instytut Pileckiego w Berlinie.

2021-07-08, 18:35

Instytut Pileckiego będzie miał swoje oddziały w Nowym Jorku i Tel-Awiwie.  Jest zgoda Sejmu
Zdj. ilustracyjne. Foto: Shutterstock

Podczas drugiego czytania wiceminister kultury Magdalena Gawin dziękowała większości opozycji za deklarację poparcia dla ustawy. Odpowiadając na pytania poinformowała, że w Berlinie pracuje tylko kilkanaście osób i zaprzeczyła, jakoby Instytut Pileckiego miał budżet w wysokości 76 milionów złotych.

Powiązany Artykuł

1200 pileckiego pr.jpg
Kolejni "Zawołani po imieniu". Instytut Pileckiego upamiętnił ofiary hitlerowskich zbrodni

Powiedziała, że Instytut dysponuje skromną dotacją, a 76 milionów dostał jednorazowo "na wszystko", czyli na siedzibę, etaty, komputery, oprzyrządowanie i digitalizację źródeł. Zapewniła, że Instytut Pileckiego zatrudnia "najlepszych wystawienników w kraju, a także znakomitych researcherów i historyków".

Posłuchaj

Sejm zgodził się na działalność Instytutu Pileckiego poza UE (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Magdalena Gawin przekonywała posłów o słuszności finansowania promocji Polski za granicą i skuteczności metod przyjętych przez Instytut Pileckiego. Chodzi między innym o współpracę z anglosaskimi historykami i dostarczanie im tłumaczeń niedostępnych dla nich źródeł w języku polskim.

Czytaj także:

Wiceminister kultury powiedziała, że polska słabość w propagowaniu wiedzy na temat Polski i Europy środkowo-wschodniej nie wynika z tego, że nasza historia nie jest ciekawa, ani z tego, że nas się bardzo nie lubi. - Wynika z tego, że my te działania podejmujemy stosunkowo późno, ale trzeba kiedyś zacząć, naprawdę jest sens - podkreśliła Magdalena Gawin.

Za odrzuceniem nowelizacji byli tylko posłowie Lewicy. Za uchwaleniem ustawy głosowało 389 posłów, przeciwko 38, a 12 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

bartos

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej