"Ta sztuka od zawsze dociera do odbiorcy". Dorota Szomko-Osękowska o wystawie "Beksiński w Warszawie"
- Każda kolejna wystawa potwierdza, że ta sztuka oddziałuje, że ludzie chcą oglądać te obrazy. To zawsze samego Zbigniewa Beksińskiego bardzo dziwiło - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Szomko-Osękowska, historyk sztuki. Gościem audycji był również dr Radosław Kwaśnicki, organizator wystawy.
2021-07-11, 08:20
Od 26 czerwca w stołecznym Centrum Praskim Koneser chętni mogą obejrzeć wystawę "Beksiński w Warszawie". Jest to największa czasowa wystawa prac artysty, jaką do tej pory zorganizowano. Pojawiło się na niej 70 prac, w tym nigdy wcześniej nieprezentowanych.
Powiązany Artykuł
Piotr Kopszak: twórczość Zdzisława Beksińskiego jest ważnym zjawiskiem w kulturze współczesnej
- Muszę powiedzieć, że zainteresowanie jest bardzo duże - przyznał dr Radosław Kwaśnicki. - Z całą pewnością wskazuje to na wielki potencjał w polskim społeczeństwie, jeśli chodzi o otwartość na sztukę. Pokazuje też zainteresowanie wielkim kunsztem i przekazem, nie tylko stricte malarskim, mistrza Beksińskiego - ocenił rozmówca.
Gość PR24 przyznał, że organizacji wydarzenia towarzyszyło wiele obaw. - Wystawę planowaliśmy w dość trudnym okresie rozpędzania się pandemii - tłumaczył i dodał, że mimo to udało się zachować optymizm i chęć do działania.
- Zdzisław Beksiński - śmierć jak z obrazów
- Wystawa fotografii Zdzisława Beksińskiego. "Artysta łamał wszelkie zasady"
- Zabójstwo Zdzisława Beksińskiego. "Ta zbrodnia przeraża bezsensownością i bezcelowością"
Posłuchaj
Sztuka, która oddziałuje
Dorota Szomko-Osękowska była pytana o to, czy do dużego zainteresowania wystawą mogła przyczynić się m.in. obecna sytuacja epidemiologiczna. - Myślę, że sztuka Zdzisława Beksińskiego nie potrzebowała pandemii. Ta sztuka od zawsze dociera do odbiorcy - oceniła.
Powiązany Artykuł
Pankiewicz, Okuń, Axentowicz, Beksiński. Padają rekordy cenowe na aukcjach dzieł sztuki
- Każda kolejna wystawa, każde kolejne spotkanie potwierdzają, że ta sztuka oddziałuje, że ludzie chcą oglądać te obrazy, że tak licznie przychodzą - podkreślała historyk sztuki i przypomniała, że duże zainteresowanie tymi dziełami dziwiło nawet samego autora.
Rozmówczyni powiedziała także, że "motywacja do organizacji wystawy" prac Zdzisława Beksińskiego "jest zawsze podobna". - Bardzo nam zależy na tym, aby ta sztuka docierała do coraz większego grona odbiorców - wskazała.
Wystawa jest dostępna do 5 września 2021 roku.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
***
Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Gość: Dorota Szomko-Osękowska, historyk sztuki z Muzeum Historycznego w Sanoku, kurator wystawy; dr Radosław Kwaśnicki, organizator wystawy
REKLAMA
Data emisji: 28.03.2021
Godzina emisji: 07.06
jbt
REKLAMA