Krajowy Plan Odbudowy. 1,8 mld zł na zielone i wodorowe technologie

W Krajowym Planie Odbudowy przewidziano ponad 1 mld euro na inwestycje w innowacyjnych branżach związanych z zielonymi technologiami i ok. 800 mln euro na rozwój technologii wodorowych - poinformował wiceminister klimatu Adam Guibourge-Czetwertyński.

2021-07-12, 14:55

Krajowy Plan Odbudowy. 1,8 mld zł na zielone i wodorowe technologie
Polska zmienia energetykę, ale nie za wszelką cenę. I osiąga cele klimatyczne.Foto: shutterstock, Autorstwa LeoWolfert

Podczas poniedziałkowej konferencji "Śląski Ład", poświęconej bezpieczeństwu surowcowo-energetycznemu w dobie Europejskiego Zielonego Ładu i Polskiego Ładu, wiceszef resortu klimatu i środowiska zapewnił, że także Krajowy Plan Odbudowy będzie jednym z narzędzi wsparcia transformacji, zmierzającej do zbudowania w Polsce niskoemisyjnego systemu energetycznego.

Powiązany Artykuł

farma wiatrowa free offshore free shut 1200 .jpg
Polska awansowała o sześć miejsc w światowym rankingu miejsc do inwestycji w OZE

Krajowy Ład inwestuje w przyszłość - stawia na zieloną energię

- W Krajowym Planie Odbudowy uwzględniliśmy 800 mln euro inwestycji w rozwój nowych technologii związanych z produkcją wodoru, po to, żeby inwestować w przyszłość, w technologie, które są potrzebne do modernizacji naszego przemysłu, również do stworzenia rozwiązań związanych z magazynowaniem energii - wyjaśnił Guibourge-Czetwertyński.

Transformacja energetyczna to: OZE, elektromobilność, magazyny energii

Jego zdaniem stworzenie - w dłuższej perspektywie - wielkoskalowych magazynów energii, których dziś w Polsce nie ma, jest jednym z wyzwań transformacji energetycznej, służących zapewnieniu stabilności systemu w sytuacji, gdy w miksie energetycznym będzie rósł udział źródeł odnawialnych.

Powiązany Artykuł

orlen shutterstock_1203293023 1200.jpg
Wodorowa strategia Orlenu: huby i stacje tankowania w Polsce, Czechach i na Słowacji oraz w Niemczech

- Bardzo mocno planujemy inwestycje w tym kierunku, ale także planujemy rozwój innych branż: sektorów związanych z transformacją naszej gospodarki, produkcją energii ze źródeł odnawialnych czy elektromobilnością – mówił wiceminister i przypomniał, że już dziś Polska jest największym w Europie producentem baterii litowo-jonowych oraz największym eksporterem autobusów elektrycznych.

REKLAMA

Zielone inwestycje energetyczne to nowe miejsca pracy

- Chcemy dalej inwestować w tym kierunku i w te sektory, tworząc miejsca pracy w regionach przemysłowych podlegających transformacji […]. Chcemy, by powstawały nowe miejsca pracy w dynamicznie rozwijających się sektorach związanych z zielonymi technologiami. W Krajowym Planie Odbudowy planujemy inwestycje w tych sektorach na ponad 1 mld euro w kilku projektach produkcyjnych - poinformował Guibourge-Czetwertyński.

Trzeba pamiętać, aby transformacja energetyczna była sprawiedliwa

- Jeżeli będziemy w tym kierunku konsekwentnie dążyć, wykorzystując także inne instrumenty, takie jak Fundusz Sprawiedliwej Transformacji […], to mamy szansę rzeczywiście wytworzyć nowe miejsca pracy, nowe sektory w regionach węglowych, a to jest kluczowe dla sukcesu procesu transformacji - podsumował wiceminister klimatu i środowiska.

Zastrzegł, że transformacja musi być prowadzona tak, aby zapewniać zarówno bezpieczeństwo dostaw energii, jak i bezpieczeństwo dostaw surowców do jej produkcji.

Powiązany Artykuł

odnawialne zrodla energii Shutterstock 1200.jpg
Polska na skraju rewolucji energetycznej. Co to oznacza?

- Nie możemy projektować transformacji, która by rozwiązała jeden problem i tworzyła zagrożenie w drugim obszarze. Trzeba do tego podejść kompleksowo i znaleźć taką ścieżkę transformacji, która by zabezpieczyła w pełni bezpieczeństwo energetyczne kraju - powiedział wiceminister podczas konferencji "Śląski Ład".

REKLAMA

Przypomniał, że Polityka Energetyczna Polski do 2040 r. zakłada m.in. przyszłe oparcie systemu energetycznego na energetyce jądrowej oraz odnawialnej, m.in. energetyce wiatrowej na morzu. Gaz ziemny ma być paliwem przejściowym, ułatwiającym skuteczne przejście od węgla do niskoemisyjnej energetyki.


PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej