Czy wynagrodzenia w administracji publicznej będą podlegać reformie? Wiceminister finansów wyjaśnia

- Proponujemy reformę wynagrodzeń w administracji publicznej. Zadeklarowałem chęć rozmów na temat reformy wynagrodzeń w administracji i deklaruję chęć kontynuowania rozmów - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski w trakcie poniedziałkowego posiedzenia prezydium Rady Dialogu Społecznego.

2021-07-12, 16:11

Czy wynagrodzenia w administracji publicznej będą podlegać reformie? Wiceminister finansów wyjaśnia
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Glow Images/East News

Jak powiedział wiceminister Piotr Patkowski, Ministerstwo Finansów przygotowało 400-stronnicową analizę, dotyczącą wynagrodzeń w administracji publicznej i przesłało ją partnerom społecznym rządu.

Dzięki reformie rząd chciałby rozwiązać problem braku możliwości zatrudniania najlepszych specjalistów z poszczególnych dziedzin, nawet stosując maksymalne stawki.

- Całościowy obraz administracji publicznej nie wygląda tak źle w stosunku do sytuacji rynkowej. W 2020 r. średnie wynagrodzenie w administracji publicznej wynosiło 6 800 zł brutto w stosunku do 5 400 zł wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw - powiedział Patkowski.

- Bardzo cieszę się z zapowiedzi reformy wynagrodzeń w sektorze publicznym, uważam to za niezbędne - powiedział wicepremier Jarosław Gowin, który przewodniczył posiedzeniu prezydium RDS.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Pieniądze banknoty gotówka free shutt-1200.jpg
Gospodarka wraca na normalne tory. W lipcu wskaźnik koniunktury najwyższy od początku roku

Płaca minimalna wciąż na etapie konsultacji

Podczas obrad prezydium poinformowano, że strona społeczna nie doszła do porozumienia ze stroną pracodawców co do wysokości minimalnego wynagrodzenia i minimalnej stawki godzinowej w roku 2022. Stronie społecznej nie podobało się m.in. zamrożenie funduszu płac w sferze budżetowej, co według nich oznacza brak środków na podwyżki płac.

- Zamrożenie kwoty bazowej nie oznacza braku możliwości podwyżek. Dostrzegamy problem niskich wynagrodzeń w poszczególnych grupach zawodowych, dzisiaj wspomniano pracowników sądów i prokurator. Nie wykluczamy indywidualnie kierowanych strumieni pieniędzy na podwyżki dla pracowników takich grup. Docelowo chcemy ten problem rozwiązać dzięki reformie wynagrodzeń w administracji publicznej - powiedział Patkowski.

Powiązany Artykuł

giełda makler 1200.jpg
Minister finansów: sądzimy, że z końcem lata skończą się efekty recesji w Polsce

Dyskusja o Polskim Ładzie

W czasie posiedzenia prezydium RDS omawiano także założenia makroekonomiczne budżetu na 2022 r. Uczestnicy debaty stwierdzili, że nie są w stanie ocenić tych założeń, bo nie ma wśród nich informacji o wpływie programu "Polski Ład" na gospodarkę.

- Nie uwzględniliśmy w założeniach wpływu Polskiego Ładu, ponieważ jesteśmy nadal na etapie uzgodnień koalicyjnych - powiedział wiceminister finansów Piotr Patkowski.

REKLAMA

Także Jarosław Gowin przyznał, że nie ma jeszcze porozumienia w kwestii Polskiego Ładu.

- Nie ma na razie uzgodnień co do rozwiązań podatkowych w ramach koalicji rządowej. Przekazałem dzisiaj premierowi Mateuszowi Morawieckiemu informację, że ja sam i moje ugrupowanie odniesiemy się do tego projektu po jego opublikowaniu i zapoznaniu się ze szczegółami - powiedział Gowin.


PR24/PAP/sw

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej