Temat zatwierdzenia KPO jest "właściwie zamknięty". Buda: kwestie robocze i techniczne zostały uzgodnione

- Kwestie robocze, techniczne dotyczące Krajowego Planu Odbudowy zostały uzgodnione, temat zatwierdzenia planu przez Komisję Europejską mamy właściwie zamknięty - powiedział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

2021-07-13, 06:23

Temat zatwierdzenia KPO jest "właściwie zamknięty". Buda: kwestie robocze i techniczne zostały uzgodnione
Na inwestycje samorządowe rząd przeznaczy ok. 20 mld zł.Foto: Pixabay

- Rozmawiam z Komisją Europejską co drugi dzień i mogę powiedzieć, że właściwie mamy zamknięty temat zatwierdzenia KPO - powiedział w wywiadzie dla TVP Info wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda. Dodał, że kwestie robocze, techniczne zostały uzgodnione i w najbliższym czasie dowiemy się zapewne o zatwierdzeniu KPO.

Wiceminister podkreślił, że "z punku widzenia KE wątpliwości, jakie mogłyby być, już po prostu nie ma".

Powiązany Artykuł

bgk 1200.jpg
Ekspert BGK: od wyboru przez samorząd priorytetu celu inwestycyjnego, zależy procent wkładu własnego i dofinansowania z Funduszu Inwestycji Strategicznych

"Czegoś takiego w wolnej Polsce nie było"

Wiceszef resortu funduszy poinformował również, że oprócz środków unijnych, które wkrótce trafią do Polski z Europejskiego Funduszu Odbudowy oraz budżetu UE, na rozruszanie gospodarki po pandemii przeznaczone zostaną też środki krajowe z Funduszu Inwestycji Strategicznych uruchomionego w ramach programu "Polski Ład".


Przypomniał, że na inwestycje samorządowe rząd przeznaczy ok. 20 mld zł, a wysokość bezzwrotnego dofinansowania (do 95 proc.) jest zależna od obszaru priorytetowego, w którym mieści się przedsięwzięcie. Tych obszarów jest 35 - i jak mówił Waldemar Buda - ze środków Funduszu mogą być budowane m.in drogi, infrastruktura, budowa szkół, przedszkoli, modernizacja indywidualnych źródeł ciepła zeroemisyjnego, budowa spalarni czy punkty segregacji odpadów.

REKLAMA

- Czegoś takiego w wolnej Polsce nie było, żeby tak duża kwota w jednym naborze była zadysponowana i przeznaczona na rzecz jednostek samorządu terytorialnego - podkreślił.

Przypomniał, że nabór do programu ruszył 2 lipca i potrwa do 30 lipca, a wnioski można składać do BGK.

"Spodziewamy się wielkiego placu budowy"

Pytany o zainteresowanie programem powiedział, że jest ono "gigantyczne".

- Spodziewamy się wielkiego boomu i wielkiego placu budowy w Polsce w najbliższych miesiącach - dodał.

REKLAMA


Krajowy Plan Odbudowy ma być podstawą do sięgnięcia przez Polskę w ramach Funduszu Odbudowy po dodatkowe środki z UE na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w gospodarce. KPO musi przygotować każde państwo członkowskie i przesłać do Komisji Europejskiej. W dokumencie wyodrębniono część grantową i pożyczkową. Z Funduszu Odbudowy Polska będzie miała do dyspozycji około 58 mld euro. Na tę kwotę składa się 23,9 mld euro dotacji i 34,2 mld euro pożyczek.

PR24.pl, PAP, DoS

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej