"Przedmiot rosnącego w swojej temperaturze sporu". Prof. Konarski o reformie sądownictwa
- Sądy działają wciąż opieszale, jest bardzo wiele grup, które są niezadowolone z ich działalności, a jednocześnie są niezadowolone z tego, w jaki sposób rząd traktuje swoje obietnice i jaką stosuje retorykę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski (Akademia Finansów i Biznesu Vistula).
2021-07-15, 09:25
Trybunał Konstytucyjny orzekł o niekonstytucyjności unijnych przepisów o wykonywaniu środków tymczasowych Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczących funkcjonowania sądownictwa w Polsce. Chodzi o postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości o zawieszeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W praktyce Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał, czy Polska powinna respektować decyzję TSUE.
Powiązany Artykuł
"Ze strony KE miała miejsce uzurpacja". Paweł Lisiecki po wyroku TK
Jak zaznaczył prof. Wawrzyniec Konarski, reforma sądownictwa w Polsce nie spełniła oczekiwań. - Wszystko to powoduje, że kwestia reformy polskiego systemu sadownictwa będzie przedmiotem rosnącego w swojej temperaturze sporu, który będzie z jednej strony akcelerował wsparcie dla działań rządzących, z drugiej nasilał ich krytykę. To sytuacja o tyle niebezpieczna, że system wymiaru sprawiedliwości jest w każdym państwie jednym z fundamentów pomyślnego działania państwa jako struktury. Widzę tu bardziej sytuację, która dzieli społeczeństwo, aniżeli łączy - ocenił gość audycji.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest odpowiedzią na pytanie prawne Izby Dyscyplinarnej SN o to, czy państwo członkowskie ma obowiązek wykonać środki tymczasowe odnoszące się do kształtu ustroju i funkcjonowania konstytucyjnych organów władzy sądowniczej tego państwa.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka
Prowadzący: Stanisław Janecki
Gość: Prof. Wawrzyniec Konarski
Data emisji: 15.07.2021
REKLAMA
Godzina emisji: 7.49
PR24/ka
Polecane
REKLAMA