"Nie sądzę, by weszła w życie". Jacek Karnowski o noweli ustawy o radiofonii i telewizji

- Widać, że ta ustawa ma niewielkie szanse. Porozumienie powiedziało, że nie poprze jej - co nie jest żadnym zaskoczeniem. Paweł Kukiz też stawia warunki w postaci odejścia prezesa Kurskiego, więc to jest takie żartobliwe - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski ("Sieci"). Gościem "Debaty dnia" był również Paweł Krulikowski (politolog, publicysta).

2021-07-16, 19:40

"Nie sądzę, by weszła w życie". Jacek Karnowski o noweli ustawy o radiofonii i telewizji
W ocenie Marka Wróbla, podpisy zbierane przez TVN są formą nacisku na prezydenta . Foto: Grand Warszawski / Shutterstock.com

Grupa posłów PiS złożyła w Sejmie projekt zmiany ustawy o radiofonii i telewizji. Wskazano w nim m.in., że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Powiązany Artykuł

Witold Kołodziejski 1200.JPG
"Nie chodzi o jedną koncesję, ale o strukturę własności mediów". Szef KRRiT o ustawie medialnej

- Myślę, że ta ustawa miała wiele celów i jeżeli politycy PiS-u mówią, że tu nie chodzi o TVN to oni zasadniczo mają rację. Zazwyczaj w polityce chce się osiągnąć wiele celów jednym ruchem. To jest jakiś sygnał dla naszych partnerów amerykańskich- takie powiedzenie "nam już naprawdę na głowę nie wejdziecie, tzn. w pewnym momencie może i my zapłacimy bardzo wysoką cenę, ale to nie jest tak, że będziecie mogli wszystko tutaj robić" - ocenił publicysta "Sieci".   

Nie wejdzie w życie

Jak dodał, nie sądzi, by ta ustawa weszła w życie. - Nawet gdyby założyć, że państwo polskie chciałoby wymusić tę zmianę własnościową to wydaje mi się, że dzisiaj jest na to za słabe - stwierdził. 

Podobne zdanie wyraził Paweł Krulikowski. - Nie sądzę, by ta ustawa w jakimkolwiek kształcie weszła w życie, z powodu tego, że jest wycelowana w jedną stację i ma być tym elementem pokazania sprawczości w stronę USA, że my tutaj jesteśmy w stanie na pewne interesy biznesowe też wpływać - powiedział publicysta.  

REKLAMA

Posłuchaj

Publicyści o ustawie "Lex TVN" cz. 1 ("Debata dnia") 22:53
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Publicyści o ustawie "Lex TVN" cz. 2 ("Debata dnia") 23:18
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił politolog, sytuacja jest w tej chwili prosta. - Nawet jeżeli polski rząd chciałby na tę wojnę z TVN-em pójść, zakładajmy hipotetycznie, to jestem przekonany, że prawnicy tej stacji znaleźliby sposób, aby w nowych realiach tę ustawę obejść, żeby tę koncesję otrzymać i TVN w żaden sposób nie zmieniłby swojego profilu, a w dodatku mogłaby o sobie mówić jako ofierze polskiego rząd - podsumował gość audycji.          

        

Więcej w nagraniu. 

***

REKLAMA

Audycja"Debata dnia"

Prowadziła: Magdalena Złotnicka 

Goście: Jacek Karnowski ("Sieci"), Paweł Krulikowski (politolog, publicysta)

Data emisji: 16.07.2021

REKLAMA

Godz. emisji: 18.06

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej