Dr hab. Samsel o twórczości literackiej Norwida: dostarcza jednej z najmocniejszych estetyk i etyk literackich
- Dla mnie samego jako poety o wiele bliższa jest norwidowska estetyka niż etyka. Właśnie koncepcja piękna jest czymś, co wydaje mi się sprawą pójścia za Norwidem w moim pokoleniu i pokoleniach poprzednich - powiedział w Polskim Radiu 24 dr hab. Karol Samsel, krytyk literacki.
2021-07-17, 21:40
Z okazji przypadającej w tym roku 200. rocznicy urodzin czwartego wieszcza, Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Cypriana Kamila Norwida.
- Mówiąc krótko Norwid dlatego jest tak silnym poetą polskiej literatury, bo dostarcza jednej z najmocniejszych estetyk i etyk literackich dla budowania polskiej tożsamości nowoczesnej. To są najstabilniejsze ontologiczne podstawy życia moralnego, życia intelektualnego Polaków - podkreślił krytyk literacki.
- To jest coś w rodzaju naszego literackiego absolutnego układu odniesienia, który można poddawać rozmaitym weryfikacjom, bo absolutność tego układu odniesienia nie wynika tylko z tożsamości chrześcijańskiej Norwida, ale właśnie z żarliwości zapatrywań, intelektualnej głębi rozważań, wieloaspektowości myślicielstwa - dodał.
Gość audycji zauważył, że nie bez powodu mówi się, że Norwid to początek polskiego eseju, który charakterystyczny jest dla literackiego intelektualizmu, że Norwid to patron polskiej inteligencji, że on również przez tę inteligencję jest czytany.
REKLAMA
Posłuchaj
- Myślę, że Norwid opowiedział Polakom ich polski kompleks. Być może po raz pierwszy w tak dojmujący sposób występując właśnie z tych pozycji układów odniesienia, które dla Polaka powinny pozostawać istotne. To była szkoła krytyczna wzięta głęboko z owych chrześcijańsko-intelektualistycznych podstaw postrzegania literatury, sztuki, koncepcji piękna - podsumował dr hab. Samsel.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Vademecum Norwidowskie
Prowadził: Krzysztof Wołodźko
REKLAMA
Gość: dr hab. Karol Samsel (krytyk literacki)
Data emisji: 17.07.2021
Godz. emisji: 20.33
kmp
REKLAMA
Polecane
REKLAMA