Wakacyjny poradnik inwestycyjny. Portfel obligacji
Obligacja jest instrumentem finansowym o stałym dochodzie, który reprezentuje pożyczkę udzieloną przez inwestora pożyczkobiorcy (zazwyczaj korporacyjnemu lub rządowemu). Obligacja może być traktowana jako umowa pomiędzy stronami, która zawiera szczegóły dotyczące pożyczki i jej spłaty. Obligacje są wykorzystywane przez przedsiębiorstwa, gminy i rządy państw do finansowania projektów i operacji. Właściciele obligacji są posiadaczami długu, czyli wierzycielami emitenta.
2021-07-19, 10:30
W obligacje można inwestować przez fundusze inwestycyjne, w których zarządzający podejmują decyzje o tym jakie instrumenty dobrać do portfela. Inwestorzy, którzy chcą samodzielnie handlować papierami wartościowymi powinni otworzyć rachunek w biurze maklerskim.
Powiązany Artykuł
Pożyczki na czas wychodzenia z pandemii. Agencja Rozwoju Przemysłu obniża wymogi dla firm
Rodzaje obligacji
Obligacje występują w różnych formach, a każda z nich ma swój własny zestaw zalet i wad.
Obligacje korporacyjne. Obligacja korporacyjna jest instrumentem dłużnym emitowanym przez przedsiębiorstwo w celu pozyskania środków finansowych. W przeciwieństwie do oferty akcji, w ramach której inwestorzy kupują udziały w samej spółce, obligacja jest pożyczką z określonym terminem wykupu i zyskiem z odsetek, które inwestorzy będą zarabiać. Po upływie terminu wykupu, spółka spłaca posiadacza obligacji. Obligacje korporacyjne oferują zazwyczaj wyższe oprocentowanie niż inne rodzaje obligacji, ale firmy, które je emitują, są bardziej narażone na niewywiązanie się z płatności niż podmioty rządowe.
Obligacje komunalne. Obligacja komunalna to dług wyemitowany przez państwo lub gminę w celu sfinansowania robót publicznych. Podobnie jak w przypadku innych obligacji, inwestorzy pożyczają pieniądze emitentowi na z góry określony czas. Emitent obiecuje wypłacić inwestorowi odsetki w okresie ważności obligacji (zazwyczaj raz lub dwa razy w roku), a następnie zwrócić inwestorowi pożyczoną kwotę w momencie zapadalności obligacji.
REKLAMA
Obligacje skarbowe. Są emitowane przez rządy państw i działają podobnie do pozostałych rodzajów obligacji. Ze względu niższe ryzyko niewypłacalności, obligacje takie oferują zazwyczaj niższą stopę procentową dla inwestora.
Sposób inwestowania
Istnieją dwa sposoby na zarabianie pieniędzy poprzez inwestowanie w obligacje.
Pierwszym z nich jest trzymanie tych obligacji do terminu ich wykupu i pobieranie od nich płatności odsetkowych. Odsetki od obligacji są zazwyczaj wypłacane raz lub dwa razy w roku.
Powiązany Artykuł
Spłaciłeś kredyt przed czasem? Sprawdź, czy w banku nie czeka na ciebie zwrot prowizji
Drugim sposobem na zysk z obligacji jest ich sprzedaż po cenie wyższej niż ta, którą zapłaciłeś na początku. Ceny obligacji mogą wzrosnąć z dwóch głównych powodów. Jeżeli profil ryzyka kredytowego pożyczkobiorcy poprawia się tak, że jest bardziej prawdopodobne, że będzie on w stanie spłacić dług w terminie wykupu obligacji, wtedy cena obligacji zazwyczaj wzrasta. Ponadto, jeżeli dominujące stopy procentowe dla nowo emitowanych obligacji spadają, wówczas wartość istniejących obligacji o wyższej stopie procentowej wzrasta.
REKLAMA
Emisja obligacji i handel
Po ustaleniu stopy procentowej obligacji i udostępnieniu jej inwestorom, obligacja jest przedmiotem obrotu na tak zwanym rynku długu (np. rynek CATALYST prowadzony przez GPW w Warszawie). Na ceny obligacji wpływają wahania stóp procentowych oraz inne czynniki uznawane za istotne przez inwestorów.
Znacząco upraszczając rzeczywistość, ceny obligacji mają tendencję do poruszania się antycyklicznie. Gdy gospodarka się rozgrzewa, stopy procentowe rosną, obniżając ceny obligacji. Gdy gospodarka się ochładza, stopy procentowe spadają, podnosząc ceny obligacji.
Inwestorzy budują ekspozycję na rynek długu na różne sposoby. Przykładowo można kupować wiele obligacji, których termin wykupu rozłożony jest na kilka lat. W miarę zapadania obligacji, kapitał jest reinwestowany. Taka strategia pozwala skutecznie dywersyfikować ryzyko stopy procentowej, choć może się to odbywać kosztem niższej rentowności.
PolskieRadio24.pl/ Nerdwallet/ Investopedia/ mib
REKLAMA
REKLAMA