Hiszpania: pierwszy werdykt sądu anulujący mandat za lekceważenie restrykcji

Sąd w Madrycie wydał pierwszy werdykt anulujący karę finansową wystawioną w związku z lekceważeniem restrykcji przeciwepidemicznym podczas przymusowej izolacji społecznej w Hiszpanii wiosną 2020 r.

2021-07-21, 05:43

Hiszpania: pierwszy werdykt sądu anulujący mandat za lekceważenie restrykcji
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock/ Juan Carlos L. Ruiz

Jak poinformowała we wtorek agencja Europa Press, sąd orzekł o nieważności mandatu wystawionego nieletniej Hiszpance, która otrzymała od policji karę w wysokości 601 euro.

Powiązany Artykuł

shutter tsue free 1200.jpg
Hiszpania oskarża TSUE o decydowanie w sprawach należących do kompetencji krajów UE

Agencja, która miała dostęp do orzeczenia sądowego, wskazała, że mandat został wystawiony przez funkcjonariuszy za nieposłuszeństwo wobec obowiązujących pomiędzy marcem a majem 2020 r. restrykcji dotyczących opuszczania domów.

Poza domem w wyjątkowych sytuacjach

Europa Press przypomniała, że wprowadzony w połowie marca 2020 r. przez rząd Pedro Sancheza stan zagrożenia epidemicznego został zatwierdzony przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii 25 marca 2020 r.

Czytaj także:



Zgodnie z przyjętymi wówczas przepisami obywateli zobowiązano do pozostania w domach. Wyjątek stanowiły osoby udające się do pracy, lekarza, banku lub w celu zrobienia zakupów podstawowych dóbr konsumpcyjnych.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

certtyfikat podróż shutterstock_1930262825 1200.jpg
Gdzie będą wymagać od nas szczepień? Zmieniają się zasady wstępu do lokali za granicą

Wbrew konstytucji

We wtorkowym orzeczeniu sąd wyjaśnił, iż anuluje mandat ukaranej dziewczyny na podstawie werdyktu Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii z 14 lipca 2021 r., którzy uznał, że decyzja o nakazie pozostawania obywateli w domach w czasie pierwszej fali COVID-19 zapadła niezgodnie z ustawą zasadniczą.

W orzeczeniu Trybunał Konstytucyjny wskazał, że rząd Sancheza nie powinien ogłaszać przymusowej izolacji społecznej w formie stanu zagrożenia epidemicznego. Sędziowie TK za sprzeczne z ustawą zasadniczą uznali też zamknięcie dróg w kraju dla "określonych pojazdów" z powodu, jak stanowiły przepisy, "ochrony zdrowia publicznego".

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej