"Piękne dokonania" w czasie "ucisku i izolacji". Leszek Długosz o artystycznej atmosferze Krakowa w PRL
- Sam się zastanawiam, jak to było możliwe, że w czasach największego ucisku, ograniczeń, izolacji od zachodniego świata, nurtu kultury, tu u nas, akurat w Polsce, szczególnie w Krakowie, zaistniała niezwykle kreatywna grupa ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 Leszek Długosz, legenda polskiej poezji śpiewanej.
2021-07-25, 12:10
Niedawno odbył się koncert z okazji 80. urodzin Leszka Długosza - znakomitego poety, kompozytora i pieśniarza związanego z krakowską Piwnicą pod Baranami. Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie pod koniec czerwca. Artysta otrzymał też w roku swojego jubileuszu odznaczenie państwowe - Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Powiązany Artykuł
Leszek Długosz. Uwiedziony przez dźwięki
Artysta na antenie Polskiego Radia 24 mówił o artystycznym świecie Krakowa okresu PRL i znaczących dziełach dla rodzimej kultury wysokiej, które wtedy powstały. - Sam się zastanawiam, jak to było możliwe, że w czasach największego ucisku, ograniczeń, izolacji od zachodniego świata, nurtu kultury, tu u nas, akurat w Polsce, szczególnie w Krakowie, zaistniała niezwykle kreatywna grupa ludzi - podkreślił Leszek Długosz.
- Oceniając z dystansu, to taki okres, który bym przyrównał do wybuchu, jaki miał miejsce w Młodej Polsce. Wspaniale rozwijał się teatr, wspaniale rozwijała się sztuka plastyczna - wskazał artysta. - To okres na poziomie kulturowym absolutnie nie niższym niż najwyższe ówczesne europejskie poziomy - dodał.
Posłuchaj
REKLAMA
Za ten rozwój odpowiedzialne były "jednostki, które narzuciły pewien ton, podpowiedziały sposób", a środowisko "kibicowało im, pomagało". - Tak powstała Piwnica, ówczesny teatr Cricot Tadeusza Kantora, [...] Teatr Stary wykreował swoją stylistykę - mówił Leszek Długosz. Wspomniał również redakcje "Tygodnika Powszechnego" i "Przekroju" czy Klub pod Jaszczurami. - To wszystko na niewielkiej przestrzeni, prawie w obrębie Rynku. Było gęsto, intensywnie, twórczo - ocenił.
Leszek Długosz współpracę z Piwnicą pod Baranami rozpoczął w 1964 roku. Był uznawany za jednego z najwybitniejszych twórców krakowskiej grupy. Nie tylko śpiewał, ale też wydał kilkanaście tomików wierszy, komponował muzykę do spektakli, publikuje felietony w prasie.
Angażował się także w działalność społeczną i polityczną. Kandydował w wyborach parlamentarnych w 2007 roku z listy Prawa i Sprawiedliwości. Odznaczony został m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Konfrontacje idei"
Prowadzi: Zdzisław Krasnodębski
Gość: Leszek Długosz (poeta, kompozytor, pieśniarz)
Data emisji: 25.07.2021
Godzina emisji: 11.35
ms, PR24, IAR
Polecane
REKLAMA