Eksperci: wyższe składki dla biznesu wyrówna wzrost obrotów firm po wprowadzeniu Polskiego Ładu
- Obawy przedsiębiorców przed nową reformą podatkową są podobne do ich lęków dotyczących pomysłów wprowadzenia podwyższonej stawki płacy minimalnej. Ale jeżeli Polski Ład przyśpieszy wyjście gospodarki z pandemii, wtedy firmy inaczej spojrzą na projekty ustaw z tego programu. Potrzebny jest dialog, aby te nowe obciążenia dla firm na składki zdrowotne, były dobrze wydatkowane na potrzeby służby zdrowia - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza" w PR24: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej oraz Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
2021-07-27, 10:00
- Propozycje fiskalne zawarte w Polskim Ładzie są szybkim i dość bolesnym dla firm wprowadzeniem nowych obciążeń, dotyczy to np. wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne. Dlatego jako KIG obawiamy się tych dodatkowych danin nałożonych na przedsiębiorców. Sam pomysł podwyższenia kwoty wolnej od podatku dla pracowników oceniam pozytywnie, bo daje to przez większą konsumpcję pozytywny impuls dla gospodarki - stwierdziła Agnieszka Durlik z KIG.
- To zmiana, która jest bardziej korektą systemu podatkowego niż rewolucją. Ale gdy mówimy o opodatkowaniu umów od pracy, to ci co grzej zarabiali płacili od lat większe podatki niż najbogatsi. Dlatego te pomysły podatkowe zmieniają ten układ. Choć dla wielu pracowników - zwłaszcza tych z wolnych zawodów - nadal będzie opłacało się być na samozatrudnieniu, to rozpiętość płaconych składek pomiędzy tymi na etacie i tymi w jednoosobowej firmie, wreszcie ulegnie spłaszczeniu. Nowa składka zdrowotne jest bolesna dla firm, ale ma na celu zwiększenia finansowania służby zdrowia, na którą wydaje się w Polsce bardzo mało na tle innych krajów OECD - uważał Andrzej Kubisiak z PIE.
Kwota wolna od podatku i drugi próg podatkowy
- Dla osób mniej zarabiających zmiana podatkowa ma znaczenie, bo kwota wolna od podatku była latami ustawiona zbyt nisko. Gdy mówimy o nowym progu podatkowym, to trochę zmniejszy obciążenia dla tych którzy będą odprowadzać wyższe składki zdrowotne, ale inna jest sytuacja osób na etacie i tych, którzy prowadzą firmy. I w tej sprawie organizacje pracodawców mają podobną, krytyczną opinię - konkludowała Agnieszka Durlik.
-Kwota wolna od podatku na poziomie 30 tysięcy złotych, to nowy próg podatkowy na poziomie zero. Dopiero powyżej tej sumy pojawia się próg 17 procent. I dopiero gdy ktoś zarobi powyżej sumy 30 tys. złotych, wtedy jego opodatkowanie będzie na poziomie 17 procent. To pierwsze od lat podniesienie progu podatkowego, które były zamrożone od roku 2009, co powodowało, że ludzie wciąż mieli za mało pieniędzy w portfelach. A ci co więcej zarabiali wpadali w kolejne progi podatkowe. To duże zmiana, bo kwota wolna od podatku do 30 tys. złotych, jest na poziomie np. Francji. Przez lata ta kwota była śmiesznie niska na tle Europy. Na reformie podatkowej zyska 70 proc. podatników (18 mln), a tylko 3 mln osób na niej straci, choć dla 5 mln podatników ta reforma podatkowa jest obojętna - tak wynika z obliczeń resortu finansów - przypomniał Andrzej Kubisiak.
REKLAMA
Niektóre typy firma mają kwotę wolną od podatku ?
- Dla wielu małych firm to duże obciążenie z powodu składek bo nie będą mieli kwoty wolnej od podatku, będą też dysponować mniejszymi środkami na pracowników i inwestycje. Przy tak dużej podwyżce składki zdrowotnej będą mieć coraz mniej pieniędzy na prowadzenie działalności gospodarczej - twierdziła Agnieszka Durlik.
- Firmy które płacą podatek liniowy, nie mają kwoty wolnej od podatku. Ale to nie oznacza że dotyczy to wszystkich firm. Bo płacąc podatek liniowy taka firma nie ma progów podatkowych (ani zerowej stawki podatkowej), tylko ma podatek zawsze na tym samym na poziomie, czyli 19 proc. Ale już firmy, które obejmuje skala podatkowa, mają kwotę wolną od podatku. Co do samozatrudnionych to często są to pracownicy, którzy są do tego zachęcani przez pracodawców dla optymalizacji podatkowej firmy macierzystej. Są podwykonawcami siedząc w biurze, razem z kolegami na etacie - przypomniał Andrzej Kubisiak.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.
Posłuchaj
PR24/ Błażej Prośniewski/sw
REKLAMA
REKLAMA