Ustawa dot. zakazu handlu w niedzielę. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji
Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy dotyczący zakazu handlu w niedzielę. Przygotowała go grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości, a przedstawicielem wnioskodawców jest Janusz Śniadek. W uzasadnieniu projektu nowelizacji napisano między innymi, że "przedsiębiorcy prowadzący placówki handlowe omijali zakaz handlu w niedziele powołując się na posiadanie statusu placówki pocztowej".
2021-07-29, 15:26
Powiązany Artykuł
"Parodia i kpina z polskiego prawa". Alfred Bujara o sklepach, które zamieniają się w placówki pocztowe
W tej sprawie we wtorek z marszałek Sejmu Elżbietą Witek rozmawiał Alfred Bujara z Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ "Solidarność". Jak mówił wtedy dziennikarzom, należy uszczelnić obowiązujące przepisy.
- Nie chcemy zamykać sklepów całkowicie (...), tylko uszczelnić, żeby nie było paradoksu, że sklep spożywczy, czy monopolowy ma na drzwiach napisane, że jest placówka pocztową - powiedział.
Zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, w niehandlowe niedziele otwarte będą mogły być placówki pocztowe w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 roku Prawo pocztowe, w których działalność pocztowa będzie przeważająca.
- Prof. Mączyńska: pracujący w niedzielę powinni dostawać wyższą stawkę
- Człowiek czy maszyna? Polacy podzieleni w ocenie kas samoobsługowych
Korzystające z wyłączenia od zakazu placówki handlowe będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji miesięcznego przychodu ze sprzedaży, z podziałem na przychód z działalności podlegającej wyłączeniu od zakazu i z pozostałej działalności. Ma to umożliwić inspektorom pracy kontrolę, czy dana placówka spełnia kryteria określone w ustawie.
Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę weszła w życie w marcu 2018 roku.
IAR/jb
REKLAMA