NASA przełożyła lot kapsuły Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Problemy po dokowaniu rosyjskiego modułu

NASA odwołała planowany na piątek start rakiety z bezzałogową kapsułą Boeinga CST-100 Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS). Misja została przełożona na 3 sierpnia. Na ISS po zadokowaniu problemy miał rosyjski moduł laboratoryjny Nauka, który wytrącił stację z jej normalnego lotu.

2021-07-30, 02:56

NASA przełożyła lot kapsuły Starliner na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Problemy po dokowaniu rosyjskiego modułu
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna. Foto: NASA

Kapsuła Starliner miała polecieć na ISS w ramach testowej misji Orbital Flight Test 2. Rakieta Atlas V, mająca ja wynieść w przestrzeń kosmiczną, miała wystartować z przylądka Canaveral.

Samoczynne uruchomienie silników

Start rakiety z kapsułą Boeinga został odwołany z powodu problemów na stacji, które miały miejsce kilka godzin po zadokowaniu do niej rosyjskiego modułu laboratoryjnego Nauka, dostarczonego tam przez rosyjską agencję kosmiczną Roskosmos. W pewnym momencie kilka silników odrzutowych Nauki samoczynnie odpaliło, powodując, że cała stacja przechyliła się o 45 stopni w stosunku do swojej normalnej pozycji na orbicie.

Powiązany Artykuł

shutterstock_ Cargo Dragon 1200.jpg
Powrót kapsuły Cargo Dragon na Ziemię. Dostarczyła rezultaty eksperymentów biomedycznych

Kierownik amerykańskiego programu ISS Joel Montalbano poinformował, że "utrata kontroli lotu" stacji kosmicznej, z siedmioma członkami załogi na pokładzie, trwała nieco ponad 45 minut. W tym czasie kontrolerzy lotu ISS na Ziemi przywracali jej odpowiednie położenie za pomocą sterów strumieniowych.

Utracona komunikacja z załogą

Według NASA w najbardziej newralgicznym momencie stacja przechylała się z prędkością około pół stopnia na sekundę, a komunikacja z załogą, składającą się z dwóch rosyjskich kosmonautów, trzech astronautów NASA oraz astronautów z Japonii i Francji, została dwukrotnie na krótko utracona.

Czytaj także:

REKLAMA

- Załoga w żadnym momencie nie znalazła się w bezpośrednim zagrożeniu – powiedział Montalbano.

SpaceX w stanie gotowości

Dodał, że nie ma bezpośrednich oznak uszkodzenia stacji kosmicznej w wyniku tego nieszczęśliwego wypadku.

Powiązany Artykuł

1200, Chińska stacja w kosmosie, FORUM.jpg
Pierwszy kosmiczny spacer chińskich astronautów. Trwa misja na stacji orbitalnej

- Chcieliśmy mieć pewność, że mamy chwilę wytchnienia, aby w pełni ocenić sytuację na stacji przed dodaniem kolejnego obiektu do konfiguracji ISS – tłumaczyła Kathy Lueders, kierownik lotów kosmicznych NASA, odnosząc się do odwołania piątkowego startu rakiety Atlas V.

Powiedziała również, że w czasie incydentu statek kosmiczny Dragon z programu SpaceX amerykańskiego miliardera Elona Muska, który obecnie przyłączony jest do ISS, został postawiony w stan gotowości i był przygotowany do ewakuacji załogi, gdyby zaszła taka potrzeba.

Druga próba Starlinera

Nauka wystartowała 21 lipca na pokładzie rakiety Proton-M z rosyjskiego kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Po ośmiu dniach podróży w kosmosie moduł zadokował w rosyjskiej części ISS Zwiezda. Było to pierwsze od 11 lat przyłączenie do orbitalnego laboratorium rosyjskiego obiektu.

Starliner miał być po raz drugi wysłany na ISS. Pierwsza próba jego połączenia ze stacją w 2019 zakończyła się niepowodzeniem, podczas dokowania doszło bowiem do awarii i kapsuła musiała powrócić na Ziemię.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej