Specustawa dot. organizacji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach. Jest podpis prezydenta
Prezydent Andrzej Duda podpisał przyjętą w czerwcu przez parlament Ustawę o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją XI sesji Światowego Forum Miejskiego w Katowicach w 2022 r. - poinformowała Kancelaria Prezydenta.
2021-08-02, 11:24
W myśl specustawy, w czasie trwania Forum w Katowicach nie będzie można organizować tzw. zgromadzeń spontanicznych. Regulacja wyłącza też niektóre zakupy związane z organizacją wydarzenia spod regulacji Prawa zamówień publicznych.
Powiązany Artykuł
Prezydent: trzeba realizować ambitną politykę klimatyczną
Światowe Forum Miejskie (World Urban Forum - WUF) to organizowana co dwa lata pod egidą ONZ najważniejsza i największa konferencja poświęcona tworzeniu i realizacji polityk miejskich na świecie. Organizatorem jest UN-Habitat, agenda ONZ ds. urbanizacji i osiedli miejskich.
Lepsza koordynacja działań
Wydarzenie gromadzi z reguły ponad 20 tys. osób z całego świata. Jego poprzednia edycja odbyła się w 2018 r. w Kuala Lumpur w Malezji, ubiegłoroczna miała miejsce w Abu Zabi - stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich. O tym, że 26-30 czerwca 2022 roku Katowice będą celem kolejnego spotkania, zdecydowano w maju 2019 r. Forum po raz pierwszy odbędzie się w Europie środkowo-wschodniej. Hasło przewodnie katowickiej edycji wydarzenia brzmi "Zmieniamy miasta dla lepszej przyszłości".
Zawarte w podpisanej przez Andrzeja Dudę ustawie specjalne rozwiązania mają m.in. ułatwić koordynację działań wielu zaangażowanych w organizację forum instytucji - administracji rządowej i samorządowej, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo itp.
REKLAMA
Specustawa wyłącza niektóre zakupy spod regulacji Prawa zamówień publicznych - dotyczy to przypadków, w których wartość zamówienia jest niższa od unijnego progu 139 tys. euro lub poniżej 750 tys. euro dla usług społecznych.
W ustawie określono jednak minimalne wymogi, jakie zamawiający musi spełnić m.in. w zakresie jawności zamówienia - chodzi o zamieszczenie ogłoszenia na stronie Biuletynu Informacji Publicznej, zapewnienie przejrzystości postępowania i równego traktowania zainteresowanych zamówieniem podmiotów. Ponadto ustawowo określono przesłanki wyłączenia osób wykonujących czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia.
"Jednocześnie ustawodawca powierzył kontrolę zamówień związanych z organizacją WUF11 Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu. Informacje o każdym wszczynanym postępowaniu o udzielenie zamówienia oraz o zamówieniach udzielonych przekazywane będą do CBA" - czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.
Forum ma pochłonąć 190 mln zł
Zgodnie z art. 21 ustawy, w okresie od 72 godzin przed rozpoczęciem Forum do 48 godzin po jego zakończeniu, w Katowicach nie będzie można uczestniczyć w tzw. zgromadzeniach spontanicznych. Złamanie tego zakazu będzie wykroczeniem, zagrożonym karą aresztu lub grzywny.
REKLAMA
Ustawa określa również zasady finansowania organizacji Forum, która - według wcześniejszych informacji - ma pochłonąć maksymalnie ponad 190 mln zł ze środków budżetu państwa. Na mocy specustawy m.in. powstanie zespół ds. organizacji Światowego Forum Miejskiego, skupiający przedstawicieli administracji centralnej, samorządowej, służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo oraz ekspertów. Ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia; zawarte w niej przepisy wygasną z końcem 2022 roku.
Wśród wiodących tematów katowickiego Forum będą m.in. sprawiedliwa i zrównoważona przyszłość miast, ekologiczne rozwiązania dla ośrodków miejskich, mobilność miejska, innowacje i technologie, budowanie odporności miast oraz wdrażanie programów ich rewitalizacji.
PR24.pl, PAP, DoS
REKLAMA