Zbiórka krwi i nawet 65 tys. uczestników. Przedstawiono szczegóły 9. Biegu "Tropem Wilczym"

15 sierpnia w blisko 300 miastach w Polsce i za granicą odbędzie się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych "Tropem Wilczym". Tegoroczną, dziewiątą edycję imprezy - ze względu na pandemię - zaplanowano wyjątkowo w Święto Wojska Polskiego, a nie 1 marca - w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Szczegóły wydarzenia przedstawiono podczas konferencji w Belwederze.

2021-08-02, 14:55

Zbiórka krwi i nawet 65 tys. uczestników. Przedstawiono szczegóły 9. Biegu "Tropem Wilczym"

Według organizatorów z Fundacji Wolność i Demokracja "Tropem Wilczym" może pobiec nawet 65 tysięcy osób. W tym roku poprzez nawiązanie do sanitariuszek z oddziałów żołnierzy niezłomnych bieg będzie symbolicznym hołdem dla służby zdrowia. Każdy będzie mógł także oddać krew.

- Zbiórki krwi są już sklejone z Biegiem Tropem Wilczym. Będziemy je robić zawsze, bo to jest ten moment, kiedy my możemy - podobnie jak żołnierze niezłomni - zrobić coś dla drugiego człowieka, coś maksymalnie wielkiego. Kiedy możemy też podjąć odpowiedzialność za tych, którzy są obok, tym samym robiąc wiele dla siebie, bo wzmacniamy nasze wspólne banki krwi - powiedziała rzecznik projektu Barbara Konarska.

Posłuchaj

Bieg Tropem Wilczym już 15 sierpnia w blisko 300 miastach (IAR) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

duda 1200 pap (8) — kopia.jpg
Prezydent złożył wieniec pod Pomnikiem Powstania Warszawskiego

Patronat prezydenta

Patronat nad biegiem "Tropem Wilczym" objął prezydent Andrzej Duda. W swym przesłaniu, odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, zwrócił uwagę na to, że w tym roku największy bieg pamięci odbywa się 15 sierpnia. To Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

"Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych-Niezłomnych. W istocie bowiem działania Sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej - od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki AK-owskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji »Burza« aż po represje powojenne - były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku. Wielu jej weteranów - współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa - brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB" - napisał prezydent.

REKLAMA

Posłuchaj

Działania Sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Andrzej Duda podkreślił również, że Święto Wojska Polskiego to doskonała okazja do uczczenia żołnierzy Rzeczypospolitej, jakimi byli walczący w antykomunistycznym powstaniu.

Potomkowie Żołnierzy Wyklętych

Do udziału w Biegu "Tropem Wilczym" zachęcają potomkowie żołnierzy wyklętych. Iwona Pidek, córka podpułkownika Zbigniewa Matysiaka "Kowboja" z oddziału majora Hieronima Dekutowskiego "Zapory", podkreśliła, że sport był pasją jej ojca.

Powiązany Artykuł

kowalski kazimierz_0025971200 663 BW.jpg
Nie żyje Kazimierz Kowalski - śpiewak, prezenter, twórca Polskiej Opery Kameralnej

- Po akcji "Burza" tata musiał uciekać z Lublina i poszedł do lasu. Potem został aresztowany za swą działalność, był w katowniach Lublina, na Zamku Lubelskim, potem w więzieniach. Po powrocie z więzienia, tata, ponieważ miał charakter niepoddający się niczemu, zrobił maturę i jednocześnie został kolarzem, bardzo dobrym, bo nawet był w kadrze narodowej - wspominała Iwona Pidek. Zbigniew Matysiak "Kowboj" był także rajdowcem motocyklowym i także w tej specjalności został włączony do kadry narodowej. Uprawiał także boks i narciarstwo.

Bohaterowie biegu

Bohaterami tegorocznej edycji Biegu "Tropem Wilczym" są sanitariuszki i żołnierze Armii Krajowej - Lidia Lwow-Eberle "Lala", Wanda Czarnecka-Minkiewicz "Danka", Danuta Siedzikówna "Inka", Marian Markiewicz "Maryl", a także rotmistrz Witold Pilecki. Rotmistrz Pilecki - dobrowolny więzień Auschwitz, jeden z najodważniejszych żołnierzy drugiej wojny światowej - będzie patronem biegu w Warszawie.

REKLAMA

***

Szczegóły zapisów są dostępne na stronie www.tropemwilczym.org. Tam na interaktywnej mapie można znaleźć bieg w swojej okolicy. W zależności od miasta, organizowane są zmagania na różnych dystansach. Jeden wspólny to 1963 metry, nawiązujący do daty zamordowania przez komunistów ostatniego z wyklętych - Józefa Franczaka "Lalusia".

Patronat medialny nad IX edycją "Tropem Wilczym" - Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych objęło Polskie Radio.

as

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej