Białoruski opozycjonista dziękuje polskiej dyplomacji. "Jesteśmy wdzięczni za pomoc Cimanouskiej"
- Jesteśmy wdzięczni polskiej służbie dyplomatycznej za pomoc Kryscinie Cimanouskiej; jest ona troszeczkę zszokowana uwagą, z którą się spotkała ze strony mediów i władz Polski - powiedział w środę białoruski opozycjonista Paweł Łatuszka.
2021-08-04, 23:56
W środę wieczorem samolot z Wiednia z białoruską sprinterką Krysciną Cimanouską na pokładzie wylądował na warszawskim lotnisku Chopina. Poinformował o tym na Twitterze Marcin Przydacz, wiceszef Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Powiązany Artykuł
Cimanouska już w Warszawie. Premier: podejmowaliśmy błyskawiczne decyzje i szybkie działania
Paweł Łatuszka powiedział w środę wieczorem w Polsat News, że przywitał Cimanouską na lotnisku w Warszawie razem z wiceszefem MSZ Szymonem Szynkowskim vel Sękiem.
- Jesteśmy oczywiście wdzięczni za tę pomoc, którą udziela służba dyplomatyczna Rzeczypospolitej Polskiej zaczynając od opieki w Tokio, w ambasadzie, wydanie wizy narodowej i za dalszy bieg wydarzeń - powiedział Paweł Łatuszka.
Co dalej?
Paweł Łatuszka mówił, że Cimanouska jest "troszeczkę zszokowana taką uwagą, którą ma ostatnio ze strony mediów z różnych krajów świata, jak również ze strony władz Rzeczpospolitej Polskiej". - Jutro mamy się spotkać, będzie kilka wywiadów, będzie konferencja prasowa, porozmawiamy oczywiście o przyszłych losach. Ona będzie decydowała o tym, co planuje w najbliższym czasie - zaznaczył Łatuszka.
REKLAMA
Wcześniej w środę Łatuszka napisał na Twitterze: "Cieszymy się, że Kristinie Timanowskiej udało się bezpiecznie dotrzeć do Warszawy! Mamy nadzieję, że agonia reżimu wkrótce się skończy, a Kristina będzie mogła wrócić do zdobywania nowych sportowych szczytów na Nowej Białorusi".
Powiązany Artykuł
Kryscina Cimanouska w Warszawie. Wiceszef MSZ: Polska po raz kolejny okazuje solidarność
- Cimanouska z wizą humanitarną. Konieczny: białoruscy opozycjoniści widzą w Polsce kraj, który im sprzyja
- Mąż Cimanouskiej otrzymał polską wizę humanitarną. Rzecznik rządu: pozostaje pod opieką służb
Pomoc dla Cimanouskiej
W niedzielę białoruska biegaczka poinformowała, że w związku z krytyką działań władz sportowych swojego kraju, została odsunięta od udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, a funkcjonariusze próbowali ją zmusić do wylotu na Białoruś przez Stambuł. Zgłosiła się na policję na lotnisku i w efekcie nie wyleciała z Tokio.
W poniedziałek Cimanouska otrzymała w ambasadzie RP polską wizę humanitarną. Polscy dyplomaci zaoferowali jej opiekę i pomoc w podróży do Polski. Wiceszef MSZ Marcin Przydacz zaznaczył we wtorek w wywiadzie dla brytyjskiej stacji Sky News, że dla polskiej strony najistotniejsze jest uniemożliwienie wywiezienia Cimanouskiej na Białoruś wbrew jej woli.
REKLAMA
jbt
REKLAMA