"W Palestynie opór jest codziennością narodu". Sienkiewicz-Nowacka o swojej wystawie
- Pomyślałam, że tym projektem będę chciała zdemaskować ten opór, przejąć go na rzecz powszedniego języka - odebrać go dyskursowi militarnemu, ponieważ w Palestynie jest on codziennością - mówiła w Polskim Radiu 24 Ika Sienkiewicz-Nowacka (kuratorka wystawy "Codzienne formy oporu").
2021-08-06, 12:54
Wystawa "Codzienne formy oporu" jest wynikiem wieloletniej pracy artystów palestyńskich, a także efektem odbywających się rezydencji artystycznych, podróży, badań i pracy z lokalnymi społecznościami artystek z Polski. Opór rozumiany jest w tym projekcie jako trwanie, gościnność, praktyki pamięci. To także małe codzienne gesty i rytuały: przygotowywanie posiłków, śpiewanie piosenek, odbudowywanie zburzonych domów.
Powiązany Artykuł
Wystawa "Polskie style narodowe 1890-1918". Dyrektor MNK: to dyskusja o historii nowoczesności w Polsce
- To jest wystawa palestyńska. Tak ją nazywam w swojej wrażliwości na Palestynę. Odnosi się ona do mojego doświadczenia - spotkania z Palestyną. Pojechałam tam po raz pierwszy pięć lat temu. Zobaczyłam, że inaczej wygląda okupacja, niż ją sobie wyobrażałam. Palestyna jest prawie od 70 lat okupowana przez Izrael. Zupełnie inaczej wygląda opór - opowiedziała kurator wystawy.
- Pomyślałam, że tym projektem będę chciała zdemaskować ten opór, przejąć go na rzecz powszedniego języka - odebrać go dyskursowi militarnemu, ponieważ w Palestynie jest on codziennością, codziennymi rytuałami, które związane są z prowadzeniem domu, opieką nad dziećmi, z doświadczeniem natury, pielęgnowaniem roślin, odbudowywaniem domów. Wszystkie czynności, działania, które zaczerpnięte są z codziennego życia i które wszystkim nam są bliskie, stają się tam niezwykle istotne - oceniła artystka.
Opowiedzieć o ważnych sprawach językiem artystycznym
Jak przypomniała, projekt powstawał w oparciu o rezydencję, czyli długie, trzymiesięczne pobyty artystów za granicą. - Kiedy pojechałam pierwszy raz do Palestyny, to zdałam sobie sprawę, że chciałabym tu wysłać polskich artystów po to, żeby oni mogli opowiedzieć nam o tym. Artyści mają niesamowity dar zaglądania w różne zakątki i opowiadania językiem artystycznym o ważnych sprawach - dodała.
REKLAMA
Wystawa jest wynikiem wieloletniej pracy artystów palestyńskich – Jumany Emil Abboud, Noor Abed, Ahmada Alaqry, Mirny Bamieh, Forensic Architecture, Sandi Hilal i Alessandro Pettiego z kolektywu DAAR, Jumany Manny, Mohammada Saleha – a także efektem odbywających się w ciągu ostatnich czterech lat rezydencji artystycznych, podróży, badań i pracy z lokalnymi społecznościami artystek z Polski: Karoliny Grzywnowicz, Joanny Rajkowskiej, Jaśminy Wójcik i Marty Wódz.
Posłuchaj
Gościem audycji była także Hanna Pałuba, organizator Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Mówiła m.in. o tym, jak wydarzenie to pokazuje w szerokiej skali współczesną kulturę żydowską oraz polską.
Więcej w nagraniu.
***
REKLAMA
Audycja: "Weekend kulturalny"
Prowadziła: Maja Kluczyńska
Goście: Ika Sienkiewicz-Nowacka (kuratorka wystawy "Codzienne formy oporu"), Hanna Pałuba (organizator Festiwalu Kultury Żydowskiej)
Data emisji: 05.08.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 23.35
kmp
REKLAMA