Ppor. Sobolewski "Sęk" wśród pierwszych zidentyfikowanych ofiar obławy augustowskiej

Ppor. Wacław Sobolewski ps. Sęk, który zginął w obławie augustowskiej w 1945 r. - a także osoby, których szczątki odnaleziono na terenie "wrocławskiej Łączki", czyli Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, znaleźli się wśród ogłoszonych w czwartek w Warszawie 26 zidentyfikowanych przez IPN ofiar reżimów totalitarnych.

2021-08-12, 12:50

Ppor. Sobolewski "Sęk" wśród pierwszych zidentyfikowanych ofiar obławy augustowskiej
Nazwiska ofiar totalitaryzmów staną się znane dzięki pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Foto: Twitter/@PoszukiwaniaIPN

W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się, z udziałem przedstawicieli władz IPN i Kancelarii Prezydenta, uroczystość ogłoszenia przez IPN kolejnych imion i nazwisk ofiar reżimów totalitarnych, których szczątki specjaliści IPN wydobyli z bezimiennych mogił. Podczas uroczystości bliscy ofiar otrzymali dokumenty potwierdzające tożsamość ich bliskich. W sumie Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN przedstawiło biogramy 26 zidentyfikowanych osób.

Posłuchaj

IPN przedstawił dziś nazwiska ofiar niemieckiego i komunistycznego terroru, których szczątki zostały w ostatnim czasie zidentyfikowane (IAR) 0:57
+
Dodaj do playlisty

 

Powiązany Artykuł

nkwd 1200 pap.jpg
"Niechęć komunistów miała swoje korzenie w klęsce Sowietów w 1920 r.". Oddano hołd ofiarom Operacji Polskiej NKWD

Wśród zidentyfikowanych osób znalazł się m.in. ppor. cz.w. Wacław Sobolewski ps. Sęk - jeden z dowódców oddziałów partyzanckich z okolic Augustowa, które po wojnie, w ramach tzw. obławy augustowskiej, padły ofiarą agresji ze strony Sowietów. W 1945 r. ok. 30-osobowy oddział pod dowództwem "Sęka" dokonał szeregu akcji zbrojnych skierowanych przeciwko przedstawicielom władzy ludowej, posterunkom MO i UB, a także transportom.

Instytut Pamięci Narodowej podał w czwartek, że "Sęk" zginął, zastrzelony podczas próby ucieczki z grupy Polaków aresztowanych i konwojowanych w ramach tzw. obławy augustowskiej. "Jego identyfikację można uznać za pierwszą ze wszystkich ofiar Obławy. Jego szczątki odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac poszukiwawczych w miejscowości Osowy Grąd w powiecie augustowskim" - poinformował Instytut.

REKLAMA

Obława augustowska

Obława augustowska, do której doszło w lipcu 1945 r., uważana jest przez historyków za największą sowiecką zbrodnię popełnioną na Polakach po II wojnie światowej. Miała na celu wyeliminowanie zbrojnego, niepodległościowego polskiego podziemia oraz pacyfikację nieprzychylnej Sowietom miejscowej ludności. Akcję wykonywały regularne oddziały Armii Czerwonej, siły jednostek specjalnych NKWD i oddziały Smierszu (sowieckiego kontrwywiadu wojskowego) we współpracy z funkcjonariuszami UB z jednostek terenowych. Podczas obławy zatrzymano ok. 7 tysięcy osób, zginęło z nich ok. 600.

Posłuchaj

Uroczystość wręczenia identyfikacji ofiar totalitaryzmów (Mariusz Pieśniewski/IAR) 0:56
+
Dodaj do playlisty

 

Największą grupę wśród ogłoszonych w czwartek imion i nazwisk - jak podał IPN - stanowią ofiary odnalezione na terenie "wrocławskiej Łączki", czyli Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu, gdzie wiceprezes IPN Krzysztof Szwagrzyk, który kieruje pracami Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, wraz ze swoim zespołem prowadził działania poszukiwawcze już 20 lat temu. "Dziś ogłoszone nazwiska należą do sześciu osób odnalezionych w 2011 roku" - podał Instytut.

Do grona zidentyfikowanych dołączyły również dwie ofiary operacji "Lawina", podczas której UB przy pomocy NKWD bestialsko zamordowało ponad 100 członków oddziału kpt. Henryka Flamego ps. Bartek, oraz ofiary pogrzebane na cmentarzach w Lublinie i Krakowie.

REKLAMA

Czytaj także: 

"Szczególnie poruszająca jest historia Romualda Lenczewskiego, którego szczątki odnalazł zespół Biura Poszukiwań w miejscowości Leńce. 8 października 1943 r. sześcioletni Romuald, widząc zbliżających się do wsi Niemców, próbował ostrzec rodziców, którzy pracowali w polu. W kierunku chłopca Niemcy oddali serię z karabinu maszynowego. Rannego chłopca, który dawał oznaki życia, Niemcy kazali pogrzebać przypadkowemu mieszkańcowi wsi w dole przygotowanym do przechowywania ziemniaków. Po latach wzniesiono mu symboliczny grób. W wyniku przeprowadzonych prac odnaleziono, zabezpieczono i zidentyfikowano szczątki chłopca. Notę identyfikacyjną odebrał bratanek Romualda Lenczewskiego" - poinformował Instytut.

Informacje o wszystkich ogłoszonych identyfikacjach, m.in. krótkie biogramy ofiar, znajdują się na stronie internetowej Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN.

W sumie IPN ogłosił imiona i nazwiska 26 osób - zarówno ofiar zbrodni komunistycznych, niemieckiego terroru II wojny światowej, jak i żołnierzy września 1939 r. Wśród nich są ofiary masowych mordów i pojedynczych egzekucji. Osoby, których szczątki odnaleziono w ramach prac Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, zidentyfikowano m.in. dzięki działającemu w Instytucie od jesieni 2019 r. systemowi CODIS, który jest autorskim narzędziem Federalnego Biura Śledczego USA (FBI) służącym do porównywania profili genetycznych.


dn

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej