Niemieckim hotelarzom brakuje rąk do pracy. Przyjeżdża mniej pracowników z Polski

W branży hotelarskiej i gastronomicznej w Meklemburgii-Pomorzu Przednim brakuje pracowników, m.in. osób dojeżdżających do pracy z Polski. Ich liczba spadła o połowę w porównaniu z czasem sprzed pandemii. Stowarzyszenie przedsiębiorców Pomorza Przedniego chciałoby sprowadzić pracowników z Ukrainy.

2021-08-12, 12:32

Niemieckim hotelarzom brakuje rąk do pracy. Przyjeżdża mniej pracowników z Polski
Branży nie pomaga także - w sytuacji rozwoju czwartej fali zachorowań - brak przepisów o certyfikatach covidowych.Foto: Shutterstock/Dmitry Kalinovsky

W branży hotelarskiej i gastronomicznej w sąsiadującym z Polską kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie brakuje barmanów, recepcjonistów, kucharzy, pracowników obsługi. Na wyspie Uznam można przebierać w ofertach pracy publikowanych w sieci i w gazetach - informuje w czwartek portal NDR.
Firmy reklamują się bonusami powitalnymi w wysokości 600 euro lub oferują ponadstandardowe wynagrodzenie.

Niedobór jest widoczny także na małą skalę - na przykład Steigenberger Grand Hotel w Heringsdorfie skarży się, że w tym roku nie obsadzono żadnego stanowiska dla praktykantów w gastronomii. Zazwyczaj w każdym sezonie pojawia się od dziesięciu do dwunastu nowych adeptów.

Powiązany Artykuł

plaża gdynia free 1200.jpg
Duże zainteresowanie Polskim Bonem Turystycznym. ZUS: płatności przyjmuje ponad 27 tys. przedsiębiorców

Mniej pracowników z Polski

W Meklemburgii-Pomorzu Przednim odczuwa się również brak osób dojeżdżających do pracy z zagranicy. Według szefa uznamskiej Dehogi (Zrzeszenie Hoteli i Restauracji) Kristera Hennige, przed pandemią około 4 000 osób z Polski codziennie przekraczało granicę, aby pracować w niemieckiej części wyspy Uznam - w międzyczasie liczba ta zmniejszyła się o połowę - informuje portal.

Stowarzyszenie przedsiębiorców Pomorza Przedniego chce teraz wysłać pismo do premier landu Manueli Schwesig z prośbą o podjęcie działań. Stowarzyszenie chciałoby sprowadzić pracowników z Ukrainy - jest to możliwe np. w Polsce, ale nie w Niemczech - pisze NDR.

REKLAMA

PolskieRadio24.pl, PAP, md

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej