"To kwestia strategiczna". Były ambasador sceptyczny ws. możliwości relokacji amerykańskich wojsk
- Nie sądzę, by w reakcji na ustawę medialną administracja Bidena przeniosła część wojsk USA z Polski, ale stosunki z Waszyngtonem ulegną radykalnemu pogorszeniu, jeśli ustawa zostanie uchwalona - powiedział były ambasador USA w Polsce Daniel Fried. Jak dodał, Waszyngton popełnia jednak błąd, naciskając w sprawie restytucji mienia.
2021-08-13, 11:40
- Osobiście nie uważam, by doszło do takich decyzji jak relokacja wojsk USA, bo to kwestia strategiczna i dotycząca sojuszu. Jednak z pewnością będzie o wiele trudniej o wysłanie kolejnych wojsk lub o kolejne inwestycje wojskowe w Polsce - powiedział Fried, odnosząc się do płynących z Waszyngtonu doniesień dot. możliwości przesunięcia części amerykańskiego kontyngentu do Rumunii.
Powiązany Artykuł
Reakcja Blinkena ws. ustawy medialnej i zmiany w k.p.a. Premier zaprasza do przeanalizowania przepisów
Wieloletni dyplomata stwierdził, że jeśli dotyczące m.in. stacji TVN prawo wejdzie w życie, stosunki z Polską ulegną dużej zmianie na gorsze, podobnie jak wizerunek Polski jako kraju demokratycznego.
- Polska będzie traktowana instrumentalnie i czysto transakcyjnie, w oparciu tylko o bieżące interesy - zaznaczył.
"Polski rząd popełnia błąd"
Stwierdził, że choć rozumie i podziela krytykę polskich władz w sprawie Nord Stream 2, to sprawa ustawy medialnej osłabi pozycję Warszawy w tej sprawie. Dodał, że polski rząd popełnia błąd, pogarszając relacje z USA przy jednoczesnym sporze z UE i Niemcami oraz zagrożeniu ze strony Rosji.
REKLAMA
- "Parlament jest suwerenny, jeśli chodzi o stanowienie polskiego prawa". Mucha o głosach z USA ws. nowych ustaw
- "Senat dobrze wykonał swoją pracę". Krzysztof Kwiatkowski o nowelizacji k.p.a.
- Nie rozumiem, co Polska chce przez to osiągnąć. Wydaje się, że łatwo byłoby obu stronom wyjść z twarzą, gdyby do ustawy wprowadzić poprawkę pozwalającą na udział firm np. z państw NATO. Ale jak dotąd z tego nie skorzystano - powiedział dyplomata i ekspert Atlantic Council.
Powiązany Artykuł
"Kto zdecydował, że władze komunistyczne zostały zainstalowane w Polsce?". Jaki odpowiada Blinkenowi
To był błąd
Fried stwierdził jednocześnie, że błędem było połączenie spraw mediów ze sprawą restytucji mienia żydowskiego przez szefa dyplomacji USA Antony’ego Blinkena. W wydanym w środę oświadczeniu Blinken - najwyższy dotąd rangą przedstawiciel amerykańskich władz, który odniósł się do sprawy - wyraził "głęboki niepokój" zarówno w sprawie ustawy medialnej, jak i nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, przy czym w pierwszej kolejności wymienił nowelizację k.p.a.
- W tej sprawie uważam, że Polska ma swoje racje i kiedy rozmawiam z przedstawicielami administracji, mówię im to. Kiedy byłem ambasadorem w Polsce, udało nam się załatwić sporo spraw w kwestii zwrotu mienia komunalnego. Ale jeśli chodzi o prywatne mienie, taki nacisk przyjmuję z rezerwą. Wiązanie tego ze sprawą mediów jest błędem - powiedział rozmówca.
REKLAMA
Choć zaznaczył, że cieszy się, iż amerykańska administracja publicznie wyraziła swoją opinię nt. ustawy medialnej, to dodał, że dodatkowa publiczna presja prawdopodobnie może wywołać efekt odwrotny do zamierzonego.
ng
REKLAMA