Procesy za "polskie obozy śmierci"?
Mogą być procesy za używanie przez światowe media sformułowania "polskie obozy śmierci".
2010-12-01, 05:00
Takie działania zapowiada w rozmowie z "Polską The Times" Alex Storożyński, prezes nowojorskiej The Kosciuszko Foundation, która zbiera w internecie podpisy pod petycją w tej sprawie. - Pisanie o polskich obozach jest wyjątkowo krzywdzące dla polskiego narodu - mówi gazecie Strożyński.
Petycja umieszczona przez Fundację Kościuszkowską na stronie internetowej ma za zadanie wytłumaczyć głównie amerykańskim mediom, że błędnym jest stwierdzenie, że obozy koncentracyjne w czasie drugiej wojny światowej były obozami polskimi. Storożyński, autor tekstu petycji, pisze w nim, że określenie to ma charakter dezinformujący i prowadzi do powstania mylnego przekonania, że to Polacy byli odpowiedzialni za Holokaust.
Organizacja ma nadzieję, że zbierze co najmniej milion podpisów. Ludzie z całego świata dołączają do grona krytykujących niekompetentne media. Na liście wspierających petycję możemy zobaczyć m.in. nazwiska Lecha Wałęsy, szefa MSZ Radosława Sikorskiego, prof. Normana Daviesa, Zbigniewa Brzezińskiego czy Andrzeja Wajdy. Do listy poparcia dołączają też byli więźniowie nazistowskich obozów, m.in. Ryszard Horowitz.
Gazeta wyjaśnia, że powodem ogłoszenia akcji było wiele artykułów, które pojawiały się w mediach na całym świecie. O "polskich obozach śmierci" można było przeczytać nawet w opiniotwórczych mediach. Takie informacje podaje nawet prestiżowa amerykańska agencja informacyjna. The Associated Press, przeciwko czemu protestowało polskie MSZ. Podobne sformułowania pojawiały się m.in. w "New York Times", "The Guardian" czy "Der Spiegel". - Osiągnęliśmy już pewien sukces, ponieważ "The Wall Street Journal", jedna z najważniejszych amerykańskich gazet, przyznała się do błędu i podawania fałszywych informacji - mówi Storożyński.
"Polska The Times" informuje, że petycję, pod którą może podpisać się każdy, można znaleźć na stronie internetowej www.thekf.or
sm
REKLAMA