Jedyna kobieta wśród cichociemnych. Historia gen. Elżbiety Zawackiej ps. Zo

- Działając w strukturach polskiej konspiracji, wielokrotnie przekraczała granicę, przenosiła meldunki, narażała swoje życie - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Karasiński, komendant Grupy Historycznej "Zgrupowanie Radosław", opisując sylwetkę gen. Elżbiety Zawackiej, legendarnej kurierki AK i jedynej polskiej cichociemnej. 

2021-08-28, 08:49

Jedyna kobieta wśród cichociemnych. Historia gen. Elżbiety Zawackiej ps. Zo
Elżbieta Zawacka pseud. "Zo". Foto: 1944.pl

Powiązany Artykuł

książka_konwicka_1200.jpg
"W cieniu ojca, brata i męża". Postać Danuty Konwickiej

Jak opowiadał gość audycji Tomasz Karasiński, jeszcze podczas studiów w Poznaniu Elżbieta Zawacka była przekonana, że trzeba zadbać o wojskowe przeszkolenie kobiet. - W 1923 r. powstała organizacja Przysposobienie Wojskowe Kobiet, która miała kierować je do służby pomocniczej na rzecz wojska. W latach trzydziestych do organizacji tej przystąpiła Elżbieta Zawacka - powiedział Karasiński, podkreślając, że Zawacka "wykazała się olbrzymim zaangażowaniem na rzecz struktur PWK".

Posłuchaj

Tomasz Karasiński o sylwetce gen. Elżbiety Zawackiej, pseud. "Zo" (Polki/PR24) 20:53
+
Dodaj do playlisty

Niedługo przed wybuchem II wojny światowej została komendantką śląskiego okręgu PWK. Czuła, że wybuch wojny jest nieuchronny, zaczęła więc organizować oddziały kobiece. - Epopeja wrześniowa jest w jej życiu niesłychanie ważna - ocenił ekspert. - Podczas ewakuacji jako komendantce oferowano jej miejsce w samochodzie. Widząc, że jest tylko jedno, odmówiła i maszerowała z kolumną swoich dziewcząt - opowiedział Karasiński.

W 1939 r. Zwacka brała udział w obronie Lwowa. Po przedostaniu się do Warszawy wstąpiła w struktury Służby Zwycięstwu Polski, gdzie zaproponowano jej zorganizowanie komórki śląskiej. Jak przyznał gość, Zawacka "wielokrotnie przekraczała granicę, przenosiła meldunki, wielokrotnie narażała swoje życie".

Zawacka w Londynie

- W czasie wojny Elżbiecie Zwackiej udało się dotrzeć do Londynu, gdzie jednak nie została najlepiej potraktowana. Spotkała się tam z obstrukcją ze strony kadry oficerskiej, wojskowi nie chcieli słuchać kobiety. Z tego powodu kilkakrotnie zwracała się do dowództwa z prośbą o powrót do kraju - mówił gość audycji. Zawacka przeszła kurs spadochronowy i została zrzucona na placówkę koło Grodziska.

REKLAMA

Brała udział w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie skoncentrowała się na nauczaniu. - Była oddana całym sercem pracy na rzecz innych, przede wszystkim na rzecz młodzieży, ale także osób dorosłych, które w czasie wojny nie miały możliwości ukończenia jakiejkolwiek szkoły - powiedział Tomasz Karasiński.

Więcej w nagraniu

***

Audycja: "Polki"

ProwadzącyMagdalena Merta

REKLAMA

Gość PR24: Tomasz Karasiński (Grupa Historyczna "Zgrupowanie Radosław")

Data emisji: 28.08.2021

Godzina emisji: 8.06

kp

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej