Prof. Tomasz Sikorski o książce poruszającej temat "katolików świeckich" w PRL
- Jeśli popatrzymy na te środowiska, czyli na chrześcijańskie stowarzyszenie społeczne, to była nikła grupa, która mogła reprezentować opinię katolicką w parlamencie - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Tomasz Sikorski.
2021-08-30, 10:00
Powiązany Artykuł

"Osobista historia Porozumienia Centrum". Andrzej Anusz o swojej najnowszej książce
Tematem rozmowy była książka "Węzeł gordyjski - Monografia poświęcona środowiskom katolików świeckich w PRL w latach 1956–1989". O niej oraz o członkach środowiska opowiadał w audycji autor, prof. Tomasz Sikorski.
Posłuchaj
Zapytany o to, czy tytułowi "katolicy świeccy" stanowili "folklor polityczny", odpowiedział, że "w pewnym sensie byli folklorem politycznym, bo takiego bezpośredniego wpływu na wydarzenia polityczne oni oczywiście nie mieli".
- Była to grupa dosyć mała i jeśli popatrzymy na te środowiska, czyli na chrześcijańskie stowarzyszenie społeczne, na PAX, czy chociażby na koło poselskie "Znak", to to była nikła grupa, która mogła reprezentować opinię katolicką w parlamencie - powiedział.
- Czasami jednak w sytuacjach, które były niezwykle istotne, jak wydarzenia przełomowe w historii Polski, chociażby Marzec 1968, czy Grudzień 1970, zmiany w Konstytucji, pojawienie się Solidarności, a później stan wojenny, to część z tych środowisk zabierała głos samodzielny - podkreślił.
REKLAMA
Wskazał, że jeżeli "głos ten był inny niż ten, który przedstawiały władze, to oczywiście musiało to powodować, że te grupy traciły swoje koncesje". - Nierzadko zdarzało się też, że traciły swoje przedstawicielstwo w parlamencie - podkreślił.
Zapraszamy do wysłuchania całości audycji.
***
REKLAMA
Audycja: Poczytnik
Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert
Gość: prof. Tomasz Sikorski
Data emisji: 29.08.2021
REKLAMA
Godz. emisji: 22.06
jb
REKLAMA