Minister edukacji: nauczyciel jest dla ucznia, a nie dla biurokracji

- Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie, w którym mówimy stop biurokracji nauczycielskiej. Nauczyciele nie chcą biurokracji, papierologii, sprawozdań, ankiet, konspektów - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w Bukowinie (Lubelskie).

2021-09-01, 18:00

Minister edukacji: nauczyciel jest dla ucznia, a nie dla biurokracji

Powiązany Artykuł

Przemysław Czarnek 1200.jpg
Minister edukacji: nie ma zagrożenia dla nauki stacjonarnej, także w dłuższej perspektywie czasowej

Czarnek uczestniczył w inauguracji nowego roku szkolnego w szkole podstawowej w Bukowinie, w gminie Biszcza. Szkoła otrzymała imię hetmana Jana Zamoyskiego.

Szef MEiN podkreślił, że w nowym roku szkolnym chce zmienić na lepsze warunki pracy nauczycieli.

- Dzisiaj wchodzi w życie rozporządzenie, w którym mówimy stop biurokracji nauczycielskiej. Nauczyciele nie chcą biurokracji, papierologii, sprawozdań, ankiet, konspektów i nie wiadomo, czego jeszcze. Likwidujemy ewaluację zewnętrzną, ewaluację wewnętrzną, likwidujemy monitoring. Nauczyciel dla ucznia, a nie dla biurokracji – powiedział Czarnek.

REKLAMA

Posłuchaj

Przemysław Czarnek: od jutra w 90% szkół będą się odbywać zajęcia wspomagające (źr. IAR) 0:29
+
Dodaj do playlisty

"Powrót do normalności"

Czarnek dodał, że nowy rok szkolny 2021/2022 jest pełen wyzwań. - Jest powrotem do wspólnoty szkolnej, do normalności. Jest pełen nowych programów, jak choćby program wyjazdów finansowanych z budżetu ministra edukacji i nauki - Poznaj Polskę, do którego serdecznie zachęcam; program wsparcia dzieci i młodzieży po covidzie, z zajęciami wspomagającymi, dodatkowymi zajęciami wychowania fizycznego – mówił minister.

Czarnek odczytał uchwałę rady gminy Biszcza o nadaniu szkole w Bukowinie imienia hetmana Jana Zamoyskiego.

Wskazał, że w środę weszła w życie ustawa o przemianowaniu uczelni im. Szymona Szymonowica w Zamościu na Akademię Zamojską, nawiązującą do tradycji szkoły założonej przez Jana Zamoyskiego, z którą niegdyś Bukowina była związana.

W planach sala gimnastyczna dla szkoły w Bukowinie

- To jest znakomity prognostyk na świetny rok szkolny i rozwój tej szkoły, której wybudujemy również salę gimnastyczną w przyszłości, po to, żeby mieć lepsze warunki również do takich uroczystości, w tego rodzaju warunkach atmosferycznych – powiedział Czarnek.

REKLAMA

Uroczystość rozpoczęcia nowego roku szkolnego odbyła się na świeżym powietrzu przed szkołą w Bukowinie, która nie ma sali gimnastycznej. Podczas wystąpienia ministra zaczął padać deszcz.

Wójt gminy Biszcza Zbigniew Pyczko powiedział PAP, że w szkole w Bukowinie uczy się około 120 dzieci. W ubiegłym roku została ona wyremontowana kosztem 1,2 mln zł. „Dzięki środkom rządowym i unijnym udało się doposażyć klasy i pracownie. Warunki, jeśli chodzi o naukę, są bardzo dobre. Najważniejszą potrzebą jest budowa sali gimnastycznej dla uczniów, ale myślę, że także dla młodzieży poza godzinami lekcyjnymi” - powiedział.

- Bukowina ma bardzo bogate tradycje historyczne. Kiedyś dochody z Bukowiny służyły utrzymaniu Akademii Zamojskiej, stąd imię hetmana Jana Zamoyskiego dla szkoły w tej miejscowości – dodał Pyczko.

"Stop biurokracji"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek poinformował wcześniej, że podpisał rozporządzenie znoszące biurokrację w pracy nauczyciela. Szef resortu podkreślił na antenie Programu 1. Polskiego Radia, że chce, aby nauczyciele w ogóle nie poświęcali się pracy biurokratycznej, a skupiali się na pracy z uczniem.

REKLAMA

Minister powiedział, że nowe przepisy znoszą między innymi ocenę zewnętrzną i wewnętrzną. - Znoszę tak zwaną ewaluację zewnętrzną, która pochodzi od kuratora w kierunku szkoły, ewaluację wewnętrzną, na podstawie której to dyrektor często stwarzałby bardzo duże wymogi biurokratyczne dla nauczycieli i tak zwany monitoring". - poinformował. "Stop biurokracji w szkole, rozporządzenie jest podpisane - oświadczył szef resortu edukacji. Minister zapowiedział, że kolejnym elementem reformy będą podwyżki wynagrodzeń nauczycieli. 

PAP/IAR/in./

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej