"Państwo polskie i my nie możemy na to pozwolić ". Prezes IPN o polityce Rosji wobec II wojny światowej

- Agresywną polityką pamięci Federacji Rosyjska przesuwa cezurę wybuchu II wojny światowej na rok 1941 - mówił w Gdańsku podczas prezentacji stanu zaawansowania prac nad budową "Muzeum Westerplatte i Wojny 1939" prezes IPN Karol Nawrocki.

2021-09-01, 19:41

"Państwo polskie i my nie możemy na to pozwolić ". Prezes IPN o polityce Rosji wobec II wojny światowej

Wydarzenie miało miejsce w Muzeum II Wojny Światowej i było jednym punktów programu obchodów 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowanych przez tę instytucję.

Powiązany Artykuł

1200 premier forum.jpg
"Pamięć i prawda to nasze zobowiązanie wobec ofiar". Premier w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej zwrócił uwagę, że to na Westerplatte rozpoczął się "najtragiczniejszy konflikt w historii cywilizacji".

- Ale 1 września 1939 r. jest ważny także na skutek tego, co dzisiaj dzieje się wkoło nas - na skutek agresywnej polityki pamięci Federacji Rosyjskiej, która przesuwa cezurę wybuchu II wojny światowej na rok 1941 - stwierdził Nawrocki.

Zaznaczył, że mówi to jako "praktyk, który widział muzea w Moskwie, Rosji, Azji środkowej, Kazachstanie, Uzbekistanie", który "przygląda się międzynarodowej prasie i ona jasno ze strony Federacji Rosyjskiej coraz agresywniej stara się przekonać, że momentem wybuchu II wojny światowej był rok 1941 r."

REKLAMA

- Co to oznacza? Jeśli rok 1941 był początkiem wybuchu II wojny światowej i atak Hitlera na Stalina jest początkiem tego tragicznego konfliktu, to oznacza, że ofiarami II wojny światowej nie są ci zamordowani w trakcie zbrodni pomorskiej roku 1939; że ofiarami II wojny światowej nie są polscy oficerowie zamordowani w Katyniu; że ofiarami II wojny światowej nie jest Maciej Rataj i Janusz Kusociński i wszyscy, którzy stracili życie w Palmirach. Na to państwo polskie i my nie możemy pozwolić - podkreślił szef IPN.

- Dlatego tak ważny jest ślad pamięci pozostawiony na Westerplatte, budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku, w którym prof. Grzegorz Berendt (red. obecny dyrektor Muzeum II Wojny Światowej) w 2027 r. oprowadzi wszystkich najważniejszych z tego świata. Powie im, że to tutaj wybuchła II wojna światowa strzałami Niemców, strzałami Schleswiga-Holsteina w kierunku naszych polskich bohaterów - dodał.

Budowa będzie przeprowadzana w kilku etapach

Założenia programowe dla Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku stanowią, że powierzchnia rewaloryzowanych terenów na gdańskim półwyspie wyniesie ok. 26,5 tys. m kw. Odbudowanych zostanie siedem budowli wojskowej składnicy tranzytowej. Powierzchnia wystawy stałej muzeum będzie wynosić prawie 3,5 tys. m kw.

Czytaj także:

Inwestycja będzie realizowana w trzech etapach - do 2022 r., do 2024 r. oraz do 2026 r.

Powiązany Artykuł

1200 tahir jedynka.jpg
"Teraz jak nigdy przedtem ważne jest, by świat wywierał presję na talibach". Ambasador o sytuacji w Afganistanie

W pierwszym etapie przewidziana jest modernizacja budynku byłej elektrowni (budynek należący niegdyś do Straży Granicznej, który w ubiegłym roku przejęło MIIWŚ z myślą o urządzeniu tam ekspozycji) wraz z aranżacją wnętrz i zagospodarowaniem terenu. Planowana jest też przebudowa cmentarza wojskowego z uwzględnieniem reliktów Wartowni nr 5 i Willi Oficerskiej. Ten etap inwestycji ma być zakończony w 2022 roku.

Drugi etap inwestycji obejmie strefy magazynowo-wojskowej składnicy tranzytowej, w tym placówkę "Fort", wybrane magazyny amunicyjne, budynek zawiadowcy stacji oraz czerwony mur, który stanowił granicę wojskowej składnicy amunicji na Westerplatte.

Trzeci i ostatni etap inwestycji realizowany będzie w południowo-zachodnim skrzydle półwyspu. Zakłada on budowę nowego obiektu muzealnego. Pozostałe działania, które zostaną zrealizowane w ramach tego etapu to m.in. remonty konserwatorskie koszar oraz Wartowni nr 3, uzupełnienie reliktów Kasyna Podoficerskiego, budynku administracyjnego i starych koszar.

REKLAMA

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej