Nowy ośrodek jeździectwa i hipoterapii w Lublinie. Czarnek: to będzie najnowocześniejszy obiekt w kraju

- Będziemy mieli najnowocześniejsze w Polsce centrum badawcze i dydaktyczne hipoterapii i jeździectwa - powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowego obiektu Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

2021-09-06, 14:49

Nowy ośrodek jeździectwa i hipoterapii w Lublinie. Czarnek: to będzie najnowocześniejszy obiekt w kraju
Przemysław Czarnek podczas uroczystości w Lublinie. Foto: Twitter.com/@MEIN_GOV_PL

W poniedziałek minister Przemysław Czarnek uczestniczył w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę stacji badawczej i ośrodka dydaktyczno-szkoleniowego jeździectwa i hipoterapii Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Powiązany Artykuł

1200 justyna orłowska tt.jpg
Nowy pełnomocnik ds. transformacji cyfrowej w MEiN. Będzie koordynować proces cyfryzacji systemu oświaty

- Niezwykle ważne jest, żebyśmy poszukiwali specjalności poszczególnych regionów, żebyśmy mogli się uzupełniać w Polsce nawzajem specjalnościami - powiedział minister. Dodał, że specjalnością Lublina jest hipoterapia i jeździectwo. Jedyny taki w Polsce kierunek kształcenia prowadzi Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie.

Kształceniu studentów ma służyć nowy budynek wznoszony w lubelskiej dzielnicy Felin. - To będzie najnowocześniejszy obiekt badawczo-dydaktyczny, nie tylko do realizacji zajęć z hipologii i jeździectwa, kierunku jedynego w Polsce, cieszącego się zainteresowaniem absolwentów szkół średnich z różnych regionów naszego kraju, ale również z zagranicy - powiedział rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie prof. Krzysztof Kowalczyk.

Rektor poinformował, że po zakończeniu budowy ośrodek będzie wykorzystywany m.in. do zajęć dydaktycznych, hipoterapii i animaloterapii, organizacji zawodów hippicznych o zasięgu międzynarodowym, rehabilitacji i ochrony zdrowia koni i prowadzenia badań naukowych. Rektor powiedział, że inwestycja będzie wizytówką Lublina i Lubelszczyzny.

REKLAMA

"To są środki naprawdę przemyślane"

Powiązany Artykuł

pap Przemysław Czarnek 1200.jpg
Minister edukacji: mniej biurokracji i zdecydowanie większe wynagrodzenia dla nauczycieli

W jednokondygnacyjnym budynku zlokalizowane będą m.in. kryta ujeżdżalna z placem konkursowym, trybunami na 100 miejsc siedzących oraz antresolą techniczną z loggią dla komisji sędziowskiej. Obiekt będzie wyposażony ponadto w 20 boksów dla koni (każdy po 20 mkw.), stację badawczą, szatnie, toalety, solarium, miejsce do czyszczenia koni, salę ćwiczeniowo-wykładową dla 64 osób, portiernię, kawiarnię, pomieszczenia biurowe i magazynowe. Dokumentację projektową inwestycji przygotował zespół projektowo-inwestycyjny Kontrapunkt VP z Krakowa. Generalnym wykonawcą jest firma Texom z Krakowa.

Zakończenie prac zaplanowano na maj 2022 r. - Przeżyjemy tylko Boże Narodzenie, Wielkanoc i już będziemy mieli tutaj najnowocześniejsze w Polsce centrum badawcze i dydaktyczne hipoterapii i jeździectwa - powiedział minister.

Koszt inwestycji to blisko 20 mln zł, z czego wkład MEiN wynosi 14,5 mln zł. - To są środki naprawdę przemyślane - podkreślił Czarnek. Dodał, że nie wszystkie inwestycje zrealizowane w Polsce i Lublinie były przemyślane, ale nie podał przykładów.

Czytaj również:

Rektor podziękował ministrowi za wsparcie. Przyznał, że nowy obiekt będzie służył nie tylko pracownikom i studentom uniwersytetu, ale też wszystkim, którzy cenią i wykorzystują konie do różnych celów.

- Historia i rozwój naszej cywilizacji z pewnością potoczyłaby się inaczej, gdyby człowiek nie udomowił i nie nauczył się wykorzystywać koni do różnych celów, od militarnych przez pracę, często bardzo ciężką i trudną, aż po sport, rozrywkę i rekreację - powiedział Kowalczyk

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej