Krakowskie muzeum przypomni działalność PPS-WRN. Ruszają Dni Pamięci Ofiar Gestapo
Po raz 15. Muzeum Krakowa organizuje obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo. Tegoroczna edycja przypomni działalność Polskiej Partii Socjalistycznej Wolność, Równość, Niepodległość. W czasie II wojny światowej to Kraków stanowił centrum niepodległościowej konspiracji socjalistycznej.
2021-09-10, 07:44
Tomasz Stachów z Muzeum Krakowa powiedział, że jego instytucja czuje się kustoszem pamięci osób, które walczyły w czasie okupacji. Podkreślił, że Dni Pamięci Ofiar Gestapo są bardzo ważne, a każde kolejne obchody poświęcone są innym środowiskom czy grupom osób. - Były obchody poświęcone środowisku narodowemu, natomiast w tym roku czas, byśmy porozmawiali o partii politycznej związanej z lewicą niepodległościową - powiedział Tomasz Stachów.
Powiązany Artykuł

"Hołd wobec milionów polskich ofiar II wojny światowej". Piotr Gliński o odbudowie Pałacu Saskiego
Tegorocznej edycji patronuje dwóch bohaterów tamtego czasu. Pierwszym z nich jest Stefan Rzeźnik, który w 1922 roku wstąpił do Polskiej Partii Socjalistycznej, a w okresie okupacji był jednym z najważniejszych działaczy organizacji PPS WRN. - Drugim patronem Dni Pamięci jest Wojciech Baliczyński. W 1937 roku objął funkcję drużynowego 1. Podgórskiej Drużyny Harcerskiej, a podczas okupacji działał w Szarych Szeregach na terenie Podgórza - wyjaśniła współautorka projektu Katarzyna Kocik.
Czytaj także:
- Polskie Radio w hołdzie radiowcom z września 1939 r. Odsłonięto pamiątkową tablicę
- "Ich bohaterstwo jest dla nas wszystkich napomnieniem". Krzysztof Czabański o radiowcach z 1939 r.
- Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni
Gra terenowa na finał
15. obchody Dni Pamięci Ofiar Gestapo w Krakowie rozpoczną się o godzinie 9.00 Mszą świętą w kościele świętego Szczepana oraz uroczystym apelem z udziałem żołnierzy Wojska Polskiego ku czci ofiar Gestapo. Obchodom towarzyszyć będą sesja popularnonaukowa i debata oksfordzka poświęcona PPS WRN, wystawa plenerowa, spacery edukacyjne śladami okupacji niemieckiej oraz spotkania ze świadkami historii.
Obchody zakończy w poniedziałek 13 września gra miejska "Zakonspiruj Kraków" przygotowana wspólnie z Biurem Edukacji Narodowej IPN w Krakowie.
REKLAMA
mbl
REKLAMA