"Przeprowadził nas przez czerwone morze komunizmu". Debata trzech pokoleń o Prymasie Tysiąclecia
- Czuło się majestat prymasa Wyszyńskiego. Dla mojego pokolenia był idolem i największym autorytetem moralnym, kimś niezwykle wiarygodnym. Był postacią w wymiarze globalnym, znał go cały świat - powiedział w debacie Polskiego Radia 24 oraz Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego Grzegorz Polak, wicedyrektor Mt 5,14, który był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń związanych z prymasem, a dziś jest naocznym świadkiem tamtych lat.
2021-09-10, 21:02
Powiązany Artykuł
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny
Debata "Kardynał Stefan Wyszyński - idol trzech pokoleń? Spojrzenie na Prymasa Tysiąclecia w perspektywie trzech generacji" miała miejsce z okazji beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. Była próbą opowiedzenia o Prymasie Tysiąclecia z trzech różnych perspektyw czasowych.
Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, przyznał, że dla niego wspomnienia o prymasie to powrót do dzieciństwa, a droga do jego poznania to nie doświadczenie osobistego spotkania, ale fascynujące odkrywanie historii.
- Przesłanie prymasa jest ponadczasowe. Dla mnie osobistym zaskoczeniem była ta pracowitość prymasa, ta ilość spotkań i rozmów z ludźmi jakie przeprowadził. Niestety w polskiej szkole po 1989 roku nie było najlepiej z wiadomościami o kardynale Wyszyńskim. Mając z tyłu głowy jego biografię, uważam, że najważniejsza w jego wielkości była ta niezłomność, wielka przenikliwość - zauważył.
REKLAMA
Posłuchaj
Spojrzenie na Prymasa Tysiąclecia w perspektywie trzech generacji (IAR) 0:32
Dodaj do playlisty
Z kolei Grzegorz Polak, wicedyrektor Mt 5,14, który należał do założonej przez prymasa wspólnoty Rodzina Rodzin - a jako dziennikarz - niejednokrotnie spotykał się z nim osobiście, był uczestnikiem najważniejszych wydarzeń związanych z prymasem, a dziś jest naocznym świadkiem tamtych lat.
Powiązany Artykuł
Kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka – wzajemne inspiracje
REKLAMA
- Pamiętam prymasa, jego głos, jak trzy miesiące przed śmiercią recytował wiersz Norwida. Uważaliśmy, ze słuchamy słów natchnionego mędrca, przywódcy narodu, najwyższego duchowego autorytetu. Każde jego wystąpienie było wielkim wydarzeniem. Czuło się jego majestat, ale także to, że nie jest to ktoś odległy, nie czuło się dystansu, bariery. Dla mojego pokolenia był idolem i największym autorytetem moralnym, kimś niezwykle wiarygodnym. Był postacią w wymiarze globalnym, znał go cały świat. Był najwybitniejszym prymasem, ponieważ odegrał największą rolę w życiu narodu, przeprowadził nas przez "czerwone morze komunizmu" - opowiadał Polak.
Dr Edgar Sukiennik z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, który należy do pokolenia urodzonego już po śmierci kard. Wyszyńskiego przyznał, że o prymasie słyszał tylko z opowiadań. - Wszyscy, którzy opowiadali mi o prymasie przyznawali, że był to ktoś niesamowity, od kogo biła świętość, blask majestatu, ale także była to osoba ciepła i bliska ludzi - zauważył.
- Im więcej o prymasie czytałem, tym bardziej dostrzegałem jego wyjątkowość pod każdym względem - duchowym, narodowym. Z czasem zobaczyłem również zwyczajnego człowieka z krwi i kości, nie tylko tego księcia kościoła, ale kogoś, kto miał swoje zawahania, lęki, miałem dostęp do zdjęć jak gra w siatkówkę, głaszcze zwierzęta jak każdy z nas - mówił.
REKLAMA
Moderatorem debaty był Tadeusz Płużański, dziennikarz Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Czackiej. Uroczysty koncert z udziałem Chóru Polskiego Radia
Kardynał Stefan Wyszyński stał na czele Kościoła katolickiego w Polsce w latach 1948-1981. Nazywany Prymasem Tysiąclecia, był wybitnym mężem stanu, obrońcą praw człowieka, a także Kościoła i narodu. Jest uważany za jednego z największych Polaków XX wieku. Zmarł w 1981 roku, w wieku 79 lat.
Proces beatyfikacyjny kard. Wyszyńskiego trwał 30 lat. Rozpoczął się w maju 1989 roku, osiem lat po śmierci kardynała. Zakończył jesienią 2019.
***
REKLAMA
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 września, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Przebieg uroczystości będziemy relacjonować w portalu PolskieRadio24.pl. Dostępna będzie także transmisja uroczystej mszy beatyfikacyjnej, która rozpocznie się o godz. 12.00.
dn
REKLAMA