Agata Puścikowska o swojej książce: zależało mi, by te historie dotarły do młodych kobiet
- Zależało mi, aby te historie poszły do ludzi, pod strzechy, do młodych kobiet. Zaczęłam zbierać materiały, rozmawiać. (...) Na początku moi przyjaciele z Podhala mówili, że to "cudowny pomysł, ale tobie się to nie uda". Dlaczego nie uda? Bo myśleli, że rodziny będą bały się albo nie chciały mówić. Było zupełnie odwrotnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Agata Puścikowska, autorka książki "Waleczne z gór. Nieznane historie bohaterskich kobiet".
2021-09-12, 00:00
"Agata Puścikowska odkrywa wyjątkowe postaci Walecznych z gór. Z dokumentów archiwalnych, rozmów z mieszkańcami Podhala, Gorców i Beskidów oraz spisanych wspomnień tworzy obraz kobiet z krwi i kości, bohaterek oryginalnych, odważnych, a jednocześnie skromnych i dotąd najczęściej przemilczanych" - można przeczytać na stronie wydawnictwa Znak.
Powiązany Artykuł
Jadwiga Strokowa - społecznik, poetka, pedagog i publicystka
O kulisach powstania pozycji opowiadała na antenie PR24 sama autorka.
- Gdy zaczynałam myśleć o tej książce i zbierać materiały, to zrobiłam krótkie badania na Twitterze: poprosiłam obserwujących, aby napisali jakie nazwiska kobiet na południe od Krakowa kojarzą im się z walką. Kilka osób wymieniło Helenę Marusarz, jedna czy dwie - Jadwigę Apostoł. I to by było na tyle. To jest niesamowite, bo ogrom poświęcenia i patriotyzmu, kobiecej walki na południu od Krakowa jest gigantyczny, a to w ogóle nie przebiło się do społecznej świadomości - oceniła Puścikowska.
Dlaczego o kobietach bohaterkach mówi się mało?
REKLAMA
- To jest sprawa wielopłaszczyznowa, wielowątkowa. Pewnie warto zagłębić się w to od strony psychospołecznej. Jednak to nie jest moja rola. To, co mogę zrobić, to pokazać te kobiety światu - zaznaczyła.
Jak zdradziła rozmówczyni PR24, dwa rozdziały tej książki są "zakonne".
Posłuchaj
- Opisuję urszulanki szare z Jaszczurówki i sercanki z Zakopanego. Sercanki były w AK, miały stopnie wojskowe i pracowały w szpitalu. "Wykradały" Niemcom polskich patriotów spod rąk. To są niesamowite historie. Natomiast urszulanki ratowały dzieci, również żydowskie - podsumowała gość audycji.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Kulturalnie na temat"
Prowadzący: Katarzyna Cygler
Gość: Agata Puścikowska
REKLAMA
Data emisji: 11.09.2021
Godzina: 23:35
kmp
Polecane
REKLAMA